Důl Turów je známý tím, že horníci se z terénu ve výšce něco přes 200 metrů nad mořem prokutali až na úroveň mořské hladiny, neboť dno jámy klesá k nadmořské výšce 0 metrů. A kontroverzní, jak se dnes s oblibou říká, je důl tím, že se nejen prohlubuje, ale i rozšiřuje, což zase ohrožuje režim spodních vod v širokém okolí.
Platí to pro polské lázně Opolno-Zdrój, ještě před sto lety zvané „saské Teplice“, ale dnes již jen bývalé, a také pro přilehlé české obce.
Dostanete-li se na hranu těžební jámy, ohromí vás nejen její rozměr, ale i výstražné cedule zakazující používat drony. (To aby důl nešlo fotografovat z výšky? Těžko říci.) Zákaz je vysloven v polštině, angličtině, němčině i češtině a prozrazuje mimo jiné toto. Zatímco v angličtině, němčině a češtině se dron řekne prostě dron (drone, Drohne – což v původním významu znamená trubec), polština volí poetické sousloví bezzalogovy statek powietrzny.
Česko nesouhlasí s rozšířením polského dolu Turów. Lidé z příhraničí se obávají ztráty pitné vody![]() |
Připomíná to úřední výraz UAV (Unmanned Aerial Vehicle, bezpilotní letoun) i úvodem zmíněný gymnaziální humor.
Chcete-li vyrazit na zajímavý a poučný výlet do Turówa, ve všední den to z Prahy a zpět zvládnete i veřejnou dopravou. Z Černého Mostu jste linkovým autobusem za hodinu v Liberci, za další hodinu místním spojem v Oldřichově na Hranicích a pak zbývá už jen půlhodina chůze Polskem.
Vše nejlepší do roku 2020.