17. dubna 2017 18:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jak chtějí Kubánci splatit dluh? Jedem štíra či trenérem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 8Diskuse
V kategorii „každodenní život“ zvítězil snímek z Kuby, která pláče pro Fidela... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V kategorii „každodenní život“ zvítězil snímek z Kuby, která pláče pro Fidela... | foto: Reuters

HAVANA  Pokud Kubánci zjistí, že onemocněli rakovinou, často se vydávají do přírody hledat štíra jantarového, aby se od něj nechali uštknout. Endemický škorpion žije jen na Kubě a v Dominikánské republice a jeho jed pomáhá tlumit rakovinné bujení i bolest s ním spojenou. Kubánský státní podnik Labiofam přetavil lidové léčitelství v byznys a výsledný produkt je jednou z položek, jimiž by tropický ostrov mohl chtít smáznout část svého historického závazku vůči České republice, protože léčiva jsou to, nač sází.

Kuba je největším tuzemským dlužníkem. Nezaplacené dodávky z dob socialistického přátelství dělají v civilních pohledávkách 6,9 miliardy korun. Od roku 1993 se Kuba odmítala s nástupnickým státem někdejšího komunistického Československa o splacení bavit se zdůvodněním, že politické rozdíly mezi oběma zeměmi jsou příliš velké.

Miliony namísto miliard

Změna je v tom, že debata už běží – od podzimu předloňského roku, kdy se ledová bariéra mezi světem a Kubou prolomila. Od té doby již několikrát na ostrov letěli odborníci ministerstva financí a rozhovory jako takové jsou prozatím nejvyšším pokrokem. Rozdíly i přes obnovení diplomatických styků trvají. Česká republika chce co největší část splatit v penězích, Kuba chce co největší část odepsat. Což znamená zapomenout na to. Jednání o vyrovnání běželo také při březnové návštěvě ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL), do delegace se začlenili i experti z financí.

Nejdůležitějším blízkým krokem bude takzvaná sukcese neboli uznání, že Česká republika je nástupnický stát a že staré smlouvy platí – součástí kubánských licitací totiž je i zdůrazňování, že dluh je v převoditelných rublech, měně, která už neexistuje. Ostrované odmítají připustit, aby se rublový závazek přetavil do volně směnitelné měny. Jediné, co uznávají, je depozitum – základ dluhu bez úroků a dalších příslušenství. Ten je ovšem daleko nižší než 6,9 miliardy, na depozitu závazek dosahuje pouze 721 milionů korun. Česká strana trvá na tom, aby alespoň tento základ ostrov splatil čistě v penězích.

„Kuba má ale představu, že by se mohl splácet částečně finančně a částečně ve zboží. To znamená rumem, tabákem a léčivy,“ sdělil LN zdroj z Černínského paláce. Variantou je i „platba“ ve službách. Tropický socialismus nabízí zdravotníky, kterými disponuje v hojné míře, nebo sportovní trenéry. Kuba už v únoru zkusila výpad nabídkou s prostředkem proti cukrovce. Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) odmítl, protože preparát nemá registraci v Evropské unii a chybí i srovnání s existujícími medikamenty.

S Vidatoxem, jak se tonikum ze štíra jmenuje, je to podobné. Homeopatikum se dá sehnat přes internet, ale kdo chce zkusit doplňkovou léčbu škorpionem, musí se spíš vypravit do Karibiku. Odhaduje se, že za tímto účelem na letišti v Havaně vystoupily zhruba čtyři tisíce cizinců, nejčastěji z Itálie. Mimochodem v lékárnách pro domorodce se dají sehnat pouze přírodní přípravky, ale není to tím, že by Kubánci odmítali chemii. Jiné než homeopatické léky pro ně jednoduše nejsou, tradičními léčivy je zásobena jediná klinika v Havaně, a ta slouží zahraničním turistům.

  • 8Diskuse

Najdete na Lidovky.cz