Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jak vymazat prince. Na všech fotkách z královské svatby chyběl otec nevěsty

Princ Philip, královna Alžběta, princezna Beatrice a Eduardo Mozzi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Princ Philip, královna Alžběta, princezna Beatrice a Eduardo Mozzi. | foto: Twitter.com/ @RoyalFamily

LONDÝN/PRAHA Páteční svatba britské princezny Beatrice s podnikatelem Edoardem Mapelli Mozzim nezasáhla britskou veřejnost tolik jako sňatek prince Harryho. Umožnila však „nahlédnout do kuchyně“ královské rodiny a ukázala nakolik kauza s Jeffrey Epsteinem poškodila renomé otce nevěsty prince Andrewa.

Bez celebrit, bez televizních štábů a s mnohem menším počtem hostů se odehrála svatba princezny Beatrice, a to v porovnání s pompou, které se mohl těšit její bratranec princ Harry před dvěma lety. Přesto však byla událost několika událostmi jedinečná.

Například šlo o první královskou svatbu za zavřenými dveřmi za posledních 235 let. Malý počet hostů byl určený i tím, že ve Velké Británii stále platí karanténní opatření. I proto se musela královna Alžběta držet od své vnučky a jejího manžela ve vzdálenosti nejméně 1,5 metru.

Tiara patří k jedné z nejdražších v královnině sbírce.

Princezna Beatrice se podle komentátorů britských médií těší velké oblibě u královny. Dokazují to na příkladech toho, že nevěsta měla na sobě šaty samotné královny. Designéři Angela Kellyová a Stewart Parvin je jen lehce upravili, aby lépe seděly a přidali rukávy.

Panovnice zároveň princezně propůjčila na svatbu jednu z nejdražších tiár, které ve své sbírce šperků má. Ostatně i tu měla na sobě ve svůj svatební den sama královna. Zároveň zde byla ještě jedna rovina symboliky - diamanty na „korunce“ pocházejí z náhrdelníku, který dostala královna Victorie. A princezna Beatrice je pojmenovaná po nejmladší dceři této panovnice.

Princezna na sobě měla svatební šaty královny i tiaru.

Britská média však zaujala svatba ještě v jednom ohledu. Buckinghamský palác totiž na svém twitterovém účtu zveřejnil snímky ze svatby a na ani jednom z nich nebyli rodiče nevěsty – princ Andrew a Sarah Fergusonová.

Oba přitom byli na svatbě přítomni a dříve nejoblíbenější syn královny Alžběty dokonce vedl svou dceru k oltáři. Sarah Fergusonová přestala být vévodkyní z Yorku v roce 1992 po rozvodu s princem Andrewem. Přesto spolu bývalí manželé vychází dobře. O to podivnější je fakt, že se nevyskytují na oficiálních snímcích.

Podle komentátorky deníku Daily Telegraph Camilly Tomineyové by za tímto rozhodnutím Buckinghamského paláce mohl stát nedávný skandál prince Andrewa. Syn královny se totiž přátelil s pedofilem a sexuálním útočníkem Jeffreym Epsteinem. Princ navštěvoval jeho bujaré večírky a trávil čas v jeho rezidencích ve Francii i USA.

„Královna pravděpodobně rozhodla, že není dobrý nápad, aby se objevoval na historických událostech rodiny. Nepochybně šedesátiletý potomek královny upadl v nemilost,“ konstatovala Tomineyová.

Vakcína se už vyrábí. Měla by stát 99 korun, prozradil Prymula

Roman Prymula | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Průběh nemoci covid-19 je nyní čtyřikrát mírnější než na začátku. Nedá se ale říct, že by virus oslaboval, v populaci...

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

David Pastrňák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.