Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -5 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Svět znervózňuje vakcína na covid, skeptičtí k očkováním jsou i Češi. Farmaceutické firmy jsou téměř nežalovatelné

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

USA Většina Američanů věří, že vývoj vakcíny na covid-19 je hnán politickými snahami a obávají se, zda bude vakcína dostatečně prozkoumána a otestována. Ztráta důvěry k vakcínám je i evropským trendem, pokles je zaznamenán rovněž v České republice. Důvěru by mohly zvýšit přísná legislativa a tlak na farmaceutické firmy, uvádí server The Conversation.

Závody o vývoj vakcíny se odehrávají po celém světě, aktuálně se pracuje asi na 120 vakcínách. Političtí lídři pak tlačí na výzkumníky, aby s ní přišli co nejrychleji. Nejrychlejší řešení však vždy neznamená nejlepší. Často se objevují obavy, že vakcíny budou uvedeny na trh za účelem politického, vědeckého, ale i ekonomického zisku, zároveň však nebudou dostatečně prověřeny.

Volné ruce pro vývojáře

Tato obava může být do určité míry oprávněná. Americké farmaceutické společnosti totiž de facto nemají jiný důvod klást bezpečnost vakcíny na první místo, než je jejich vlastní odpovědnost. 

Společnosti sice dávají slib, že budou dodržovat vědecké výzkumné a etické standardy a že než bude vakcína uvedena na trh, projde všemi potřebnými kroky testování; na druhou stranu takové sliby nejsou právně vymahatelné.

Ve Spojených státech mají farmaceutické společností v podstatě volné ruce. Vláda v dubnu tohoto roku za účelem vývoje vakcíny na covid-19 zrušila zákon, který měl chránit spotřebitele před škodou způsobenou poskytovatelem vakcíny.

Tím jsou farmaceutické společnosti zbaveny jakékoli právní odpovědnosti za následky, které jejich vakcína uživatelům způsobí, pokud nejde o tzv. „úmyslné pochybení.“ To v praxi znamená, že společnosti mají legální imunitu, tedy jsou téměř nežalovatelné. Na trh mohou vakcínu podle zákona uvést v tu chvíli, kdy bude „rozumné se domnívat, že je efektivní“.

Obnova důvěry

Profesor práva a veřejného zdraví Efthimios Parasidis podle The Conversation navrhuje řešení pro vybudování hodnověrné vakcíny. Důvěru je podle něho možno získat díky nastavení přísných legislativních pravidel pro farmaceutické firmy.

Pokud máme věřit, že na trh bude uvedena bezpečná vakcína, musí za ni ten, kdo ji do světa vypustí, plně zodpovídat, je přesvědčen Parasidis. Zároveň je podle něho nutné zavést kompenzační fondy pro případné problémy, které by vakcína mohla lidem způsobit.

Tento problém se pravděpodobně bude řešit i v České republice, jelikož podle posledních výzkumů zveřejněných ve vědeckém časopise The Lancet důvěra v bezpečnost vakcín klesá. Plně vakcínám důvěřuje pouhých 39 % Čechů.

Evropa je k vakcínám obecně skeptická a podle výzkumu jde Evropanům spíše o bezpečnost než o rychlost, proto bude třeba vytvořit vakcínu nejen co nejrychleji, ale především zajistit, že bude bezpečná a o její hodnověrnosti přesvědčit veřejnost. Legislativní kroky tímto směrem jsou jedním z nabízejících se řešení.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?
Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?

I na nás v redakci dopadl stres z konce roku. Proto jsme uvítali možnost otestovat koupelové soli a koncentráty od německé značky tetesept. Jak...