Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Bidena hlasitě kritizovala, v Senátu má rozhodující hlas. Kdo je první americká viceprezidentka Kamala Harrisová

Svět

  11:00
WASHINGTON/PRAHA - Ještě v prosinci roku 2019 by na současný úspěch Kamaly Harrisové sázel málokdo. Senátorka z Kalifornie tehdy právě odstoupila z prezidentských primárek Demokratické strany s preferencemi okolo jednoho procenta navzdory tomu, že byla předtím favorizována téměř všemi velkými americkými médii.

Kamala Harissová na setkání s NAACP. foto: Reuters

„Mé emoce jsou smíšené,“ řekl zhruba před rokem tehdejší kandidát na prezidenta Joe Biden pro britskou televizi BBC. „Byla to skutečná soupeřka… Věřím, že neodstupuje od snah prosadit změny, o které usiluje,“ dodal.

Politička nedokázala vzbudit patřičné nadšení kolem své kampaně, vybrat dostatek financí ani přeměnit úspěch v televizních debatách v hlasy voličů.

„Nevěřím, že jste rasista“

Právě před kamerami byla Harrisová asi nejhlasitější kritičkou budoucího prezidenta. „Nevěřím, že jste rasista,“ řekla Bidenovi v červnu roku 2019 při debatě. „Bylo pro mě ale bolestivé slyšet vás mluvit o reputaci dvou amerických senátorů (Jamese Eastlanda a Hermana Talmadge – pozn. red.), kteří svou kariéru postavili na rasové segregaci v této zemi,“ konstatovala senátorka indicko-jamajského původu a připomněla, že Joe Biden s těmito senátory spolupracoval při boji proti rozvozům, tedy proti politice přepravy studentů do škol ve snaze diverzifikovat rasové složení škol.

I přesto to byla právě Harrisová, koho Biden později oslovil coby kandidátku na viceprezidenta. Bývalý senátor za stát Delaware se nijak netajil tím, že chce do této role ženu s původem z etnické menšiny, čímž si chtěl pojistit podporu americké progresivní levice. Kromě Harrisové údajně Bidenův tým uvažoval také o Elizabeth Warrenové, progresivní senátorce z Massachusetts s částečně indiánskou krví, či o bývalé velvyslankyni při OSN Susan Riceové.

Kamala Harrisová během vítězného projevu
Joe Biden a jeho viceprezidentská kandidátka Kamala Harrisová

Pro Harrisovou nakonec zřejmě svědčily především zkušenosti z ostrých senátních slyšení, například s Trumpovým druhým nominantem na soudce Nejvyššího soudu Brettem Kavanaughem, a schopnost oslovit kalifornské finanční dárce.

Na vrcholu?

Senátorka Kamala Harrisová končí se soubojem o Bílý dům, nezískala dostatek financí

Ve středu v poledne místního času složila Kamala Harrisová ve Washingtonu slavnostní slib a stala se jako první žena v historii viceprezidentkou Spojených států amerických. Navíc žena s původem z etnických menšin.

Z titulu nové pozice jí bude příslušet i role předsedkyně Senátu, která ji opravňuje vhodit rozhodující hlas při nerozhodném stavu 50 ku 50. Tato pozice bude tentokrát neobyčejně významná. Díky nedávnému druhému kolu senátních voleb v jižanské Georgii jsou totiž křesla horní komory Kongresu rozdělena mezi přesně 50 demokratů a 50 republikánů.

Zda je to strop Harrisové kariéry, zatím není jasné. Vystudovaná právnička a bývalá nejvyšší státní zástupkyně státu Kalifornie (2011–2017) se může samozřejmě pokusit kandidovat na prezidentku znovu v roce 2024 či 2028. Nebyla by tak prvním z bývalých viceprezidentů, kdo zkusil štěstí v boji o nejvyšší post. Kromě Joea Bidena se v minulosti tento krok vyplatil například republikánům Richardu Nixonovi či Georgi H. W. Bushovi.

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...