Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN

Diskuse k článku

Jaké fake news vznikají o požárech v Austrálii? Stojí za nimi ekoteroristé nebo Čína, píší trollové

Sociální sítě i některá média zaplavila řada falešných zpráv o tom, co je příčinou rozsáhlých požárů, které devastují Austrálii. Objevily se konspirační teorie, které uvádějí, že za požáry stojí Islámský stát nebo Čína. Podle těch nejrozšířenějších fake news, které šíří i samotní politici, na tom mají podíl žháři a ekologičtí aktivisté.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Zinga 13.1.2020 9:56

Kdo je důvěryhodnější? Bývalý státní úředník či současní hasiči? Ti totiž potvrzují to, co autorský trotl udává jako fact news

https://volunteerfirefighters.org.au/green-tape-prevents-volunteer-rural-firefighters-reducing-bushfire-risk

P. Zinga 13.1.2020 9:46

Zde informace pro neinformované a jiné trotly:

https://wattsupwiththat.com/2020/01/05/bush-bull/

P. Zinga 13.1.2020 9:41

Zloděj a výrobci největší fake news klimaalarmismu křičí "Chyťte zloděje"

Klimatická změna v Austrálii již v roce 1851.

http://chig.asn.au/the-devastating-black-thursday-bushfires-of-1851/

J. Nový 13.1.2020 9:18

Informace o tom, že australští zelení blokují řízené vypalování stařiny, kterou šíří ruský Sputnik a pár místních trollů, je lež. Viz zde : https://greens.org.au/bushfires

M. Kubiena 13.1.2020 10:40

diskutér pod Vámi přiložil odkaz na článek z roku 2012 který potvrzuje zastavení vypalování https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/australie-pozary-buse-a-zeleni.A120229_234408_p_zahranici_wag

i přesto bych uvítal od vás odkaz na ten sputnik abych si ověřil odkud čerpal tuto informaci. Děkuji ,dělám si obraz které média jsou seriózní a kdo v diskuzích lže a hatuje

J. Nový 13.1.2020 11:32

Článek nic nepotvrzuje. Jen názor jednoho domorodce, plný zášti bez jakéhokoliv citace. Co tam máte dál?

G. Kříž 13.1.2020 23:32

Plný zášti? Autor se dokonce snaží Zelené omlouvat, např. : "Původně snad jejich ideál byl čistý, chtěli bránit environment, a to za každou cenu...". Vám se asi nelíbí toto: "... jsou prolezlí zavilými levičáky, kterým s koncem komunismu dohasla poslední jiskřička politické kariéry a kteří v Zelených vidí svou další možnost, jak ovlivňovat politické dění v této zemi a dál prospěchařit".

G. Kříž 13.1.2020 6:16

Níže mne pobavili zastánci Zelených v Austrálii, kteří se dožadovali odkazů, že tamní ekologisté jsou vinni australskými požáry, protože brání vypalování buše (a že prý takové lži šíří jen "Sputnik"). Přitom právě zde byl již v roce 2012 (!) blog pána, který v Austrálii žije a přesně o tom psal... Žádné novodobé "fake-news". Bohužel, do čeho se namontují zelení ekomaniaci, tam zavládne zmar a zkáza.

https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/australie-pozary-buse-a-zeleni.A120229_234408_p_zahranici_wag

V. Braun 13.1.2020 9:50

Tak dříve se říkalo "jedna paní povídala". Vy jste to inovoval na "jeden pán psal". Dobrá práce, také jste mne pobavil.

Přečetl jsem článek a nejsou v něm žádné důkazy, že by Zelení byli proti preventivnímu vypalování. Preventivní vypalování ostatně není v Austrálii zakázané a provádí se plánovaně, jen na některých místech na něj musí být získáno předem povolení. V posledních letech se ovšem plán neplní z důvodu velkého sucha, viz citát přímo od hasičů.

Prolonged drought conditions adversely affected the ability to complete hazard reduction work.

Rural Fire Service

New South Wales

V. Novák 13.1.2020 12:52

Peter Cannon, President of the VFFA.

The VFFA is angered by comments from the green lobby groups that tackling climate change was more important than prescribed burning of forest fuels to reduce bushfire risk. The real blame rests with the greens and their ideology as they continue to oppose and undermine our efforts to conduct hazard reduction in the cooler months and to prevent private landowners from clearing their lands to reduce bushfire risk.

G. Kříž 14.1.2020 0:01

Příspěvek V. Nováka nade mnou je jasný. Co se týká autora blogu: v Austrálii žije a jeho zkušenosti (již z roku 2012, ne ze současné krizové doby) jsou pro mne podstatné více. Odkaz nahoře od p. Zingy (9.56 hod.) také podporuje autorova tvrzení. Stěží si autor vymyslel tuto zkušenost:

"Ve státě NSW, ve kterém teď žiji a kde je u vesla labouristická strana Práce, se nevypaluje už mnoho let. Palivo na zemi v lesích vzrostlo takovou měrou, že celý stát je jeden stoh - jen chytit! U nás ve Stuartově Pointu místní hasiči říkají, že jsme "sitting duck". Když jsem je v zimě požádal, aby vypálili buš za mnou, bylo mi taktně sděleno, že nesmí..."

Jasné je jedno: kdyby se každoročně vypalovalo bez ohledu na menší škody, současné obrovské požáry by byly nemožné z důvodu nedostatku paliva.

O. Uživatel 13.1.2020 4:54

Uživatel požádal o vymazání
R. Vacek 13.1.2020 4:59

Je to tak. V Kalifornii projde dnes požár krajinou 10x méně často, než před rokem 1800. Prostě lidé malé požáry hasí, dokud se paliva nenahromadí tolik, až je z toho mezvládnutelné inferno.

P. Zinga 13.1.2020 4:34

Fake news je tento článek. Autor není troll, ale trotl.

J. Kotál 13.1.2020 0:37

Tak za lesní požár s nečekaně velkým rozsahem může globální oteplování. A naopak za globální oteplování mohou také ve velké míře masové lesní požáry. Co na to ekologičtí šílenci ?

P. Pruner 12.1.2020 21:52

Poslech jsem si video kde australský farmář nadává na ekology a neznělo jako konspirace. Podle něho už Aboridžinci praktikovali každoroční malé četné vypalování k vyčištění terénu. Před osmi lety ekologové prosadili zákaz řízeného vypalování, takže teď je v terénu nashromážděná stařina za osm let a oheň má dostatek "krmiva". Prostě cesta do pekla je dlážděná hloupými direktivními nařízeními hlupáků, kterým někdo svěřil úřad.

Žháři při takových příležitostech bývají po celém světě z řad psychicky nemocných jedinců, ale nejsou tou rozhodující příčinou.

V. Rybicka 12.1.2020 22:06

Připadá mi to všechno jako naši rodiče experimentovali s komunismem. Bylo to tak vše jasné a "logické". Nakonec to byl tragický omyl, který zaplatilo životem sto milionů nevinných lidí. Tohle klimatické šílenství se tomu více jak podobá. Do všeho vrtáme a měníme a dostáváváme to zpět ještě větší mess a tragédií. A nejvíce se na tom žíví stejný druh demagogů, kteří zničili naši vlast na čtyřicet let rudého teroru.

V. Braun 12.1.2020 22:36

Tak názor jednoho farmáře může být jistě zajímavý. Větší váhu bych ovšem přikládal bývalému šéfovi hasičů z New South Wales, regionu nejvíce požáry postiženém.

https://www.smh.com.au/national/this-is-not-normal-what-s-different-about-the-nsw-mega-fires-20191110-p5395e.html

D. Šumová 13.1.2020 0:12

Dala jsem si tu práci a přeložila jeho článek. Zní to seriozně a taky bych mu věřila. Bohužel, fake news jsou stejně nebezpečné, jako dnes oheň v buši. Stejně rychle se šíří a v optimálních určitých podmínkách mohou nadělat stejnou paseku. S vlivem klimatu na podnebí na Zemi, s tím, aby se se situací lidstvo nějak popasovalo a přežili jsme, se budou muset spojit všechny státy, to není téma, které by vyřešily jednotlivé země. A ono se často v nich začalo - a skončilo - u brček z PVC.:-(

F. Houžňák 12.1.2020 20:46

Hlavní desinformace je samozřejmě tvrzení, že za požáry může "globální oteplení". Tuhle desinformaci šíří všechna mainstream-media, včetně Lidovek. O žhářích píše řada seriózních australských zdrojů.

V. Rybicka 12.1.2020 20:57

Ano, to je je asi na tom to největší svinstvo, že Melouni se toho chytly a snaží se z toho požáru vytlouct co nejvíce pro jejich zeleno-rudou propagandu. Jako by nikdy v Austrálie nehořelo.

V. Braun 12.1.2020 21:05

Tak jistě, v Austrálii hořelo i před tím, i v Dubaji jistě byly dříve nějaké záplavy. Otázka je ovšem četnost a míra takových událostí.

V. Rybicka 12.1.2020 21:17

Žijeme, Sir, na velice neklidné planetě. Ale bohužel nemáme na vybranou. Před třiceti pěti tisíci lety vybuchla sopka silnější ne Krakatoya, kdy lidská existence na zemi byla na vlásku. Mraky popela obíhání zeměkouli po několik let. Země schladla tak, že to vypadalo, že tu nebudem. Co je svinstvo, že dnes jsou tu lidé, kteří využívají POČASÍ, k ovládání lidí a pushovaání jejich sprosté agendy.

V. Braun 12.1.2020 22:37

Zde o příčinách požárů mluví bývalý šéf hasičů z New South Wales.

F. Houžňák 12.1.2020 22:39

Není ho nějak slyšet.

J. Kostelanský 12.1.2020 19:50

V podstate jediným zdrojom informácií, že nejaké fake news existujú a vznikajú, sú práve tie "mienkotvorné" médiá, ktoré proti ním bojujú. Keby o ich neinformovali, 99 % ľudí by o tých fakoch ani nevedelo...

Až to vyvoláva dojem, že si tie fake news médiá vytvárajú sami, aby mali proti komu "bojovať" a ukazovať, aké sú "objektívne" a rozumné a vyspelé...

V. Rybicka 12.1.2020 18:49

FAKE NEWS byly, jsou, a bohužel budou i v budoucnu. Taková je lidská evil prirozenost. Vždy se najdou někteří, kteří chtějí vydělat na neštěstí druhých. Dnes je jen ten problém, že se to vše šíří RYCHLEJI. Toď vše.

I. Jemelka 12.1.2020 18:56

no nevim jak ve zbytku sveta ale v USA "vyrabeji" fake news v masovem meritku za velmi specifickym ucelem

A. Holík 12.1.2020 19:32

A taky mlati cernochy ! :-)

V. Rybicka 12.1.2020 20:26

Každá FAKE NEWS má specifický účel. Poškodit a získat ze škody nějakou výhodu. Nezáleží zdali je to v USA nebo někde na rynku té nejzapadleší české vesnice. V Americe je to jen umocněno asi největším rozšířením Internetu a mobilních telefonů na světě. Ale zlý jakykové jsou všude kde se nachází zapráskaný živočišný druh zvaný homo sapiens. To je jen moje humble opinion. Ale jinak lidi mám rád.


Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Tělo je nejprve pečlivě vydezinfikováno a následně uloženo do rakve. V ­té... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...