9. března 2019 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jako černoch jsem ovládl neonacistickou skupinu, chlubí se aktivista v USA

James Hart Stern získal kontrolu nad neonacistickou skupinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy James Hart Stern získal kontrolu nad neonacistickou skupinou. | foto: APČTK

PRAHA Díky přátelství s bývalým vůdcem Ku-klux-klanu se Jamesi Sternovi podařilo přesvědčit lídra nejstarší neonacistické organizace v USA, aby mu předal kontrolu. Skupina projde rychlou reformou.

Přezdívá se mu „zaříkávač rasy“, protože se mu daří ovlivňovat ty nejvlivnější pravicové extremisty ve Spojených státech. James Hart Stern je přitom bojovníkem za práva Afroameričanů a začátkem března se mu povedl další husarský kousek. Ze čtyřiapadesátiletého černocha se totiž stal lídr Národního socialistického hnutí - nejstarší neonacistické skupiny v USA.

„Jako černoch jsem ovládl neonacistickou skupinu, přechytračil jsem je,“ uvedl pro média Stern poté, co získal důvěru dosavadního lídra a převzal kontrolu nad organizací, jejíž členové pravidelně nosí insignie nacistického Německa či uniformy podobné jednotkám SS. Stern v současnosti plánuje skupinu změnit a ponížit její členy.

Jako nový prezident Národního socialistického hnutí tak například změní webové stránky neonacistické skupiny. Z nich se stane místo, kde budou návštěvníci moci načerpat informace o historii holokaustu.

Sternovi se již v minulosti podařilo nabourat i vedení nejznámější rasistické organizace Ku-klux-klanu tím, že se spřátelil s bývalým vůdcem klanu Edgarem Rayem Killenem. Oba muži totiž společně sdíleli vězeňskou celu. Killen se dostal do nápravného zařízení kvůli vraždě tří bojovníků za lidská práva, zatímco Stern za poštovní podvod. Ostatně jejich přátelství bylo i příčinou současného Sternova úspěchu s Národním socialistickým hnutím.

Druhý černoch

Lídr neonacistické skupiny Jeff Schoep totiž Sterna kontaktoval v roce 2014 právě kvůli jeho vztahu s vůdcem Ku-klux-klanu. Stern se tak stal druhým černochem, kterého neonacisté kontaktovali od doby Malcolma X.

Schoep a Stern následně zůstali v kontaktu a aktivista postupně začal nahlodávat přesvědčení vůdce neonacistické skupiny. Nakonec když v roce 2017 bylo Národní socialistické hnutí zažalováno kvůli útoku na protest v americkém Charlottesville, přišel Schoep pro radu k černošskému aktivistovi a ten mu nabídl možnost, jak od celé záležitosti uniknout.

V únoru tak Stern převzal vedení nad neonacistickou organizací. Nechce ji však rozpustit, ale chce ji reformovat. Podle něj by si totiž jinak neonacisté založili skupinu znovu.

mhMartin Hampejs

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?