Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jako lékař bojoval s virem eboly. Teď se sám nakazil a bojuje o život

Svět

  7:00
FREETOWN - Lékař Umar Khan stál vždy v přední linii boje se zákeřným virem eboly. Smrtelnou nemocí, s níž poslední půl roku válčí většina zemí západní Afriky – a mezi nimi momentálně nejvíce Khanova vlast Sierra Leone, se teď sám nakazil.

Testování na přítomnost viru ebola (Sierra Leone). foto: Reuters

Od tamní vlády si už dříve lékař kvůli svému úsilí a nasazení vlastního života vysloužil označení  národní hrdina.  Devětatřicetiletý přední virolog k němuž své naděje upírají stovky nakažených, se teď však sám infikoval.

ČTĚTE TAKÉ:

„Udělám vše, co bude v mých silách, aby Khan přežil, “ slibovala sierraleonská ministryně zdravotnictví Miatta Kargbová.

Zatím je špičkový doktor v rukách kolegů z organizace Lékaři bez hranic v Kailahunu na západě země. Mezinárodní humanitární organizace však informace o­ svých pacientech neposkytuje, a tak Khanův zdravotní stav není znám. Podle předchozích prohlášení je však údajně stále naživu.

Šance, že přežije, jsou nicméně velmi malé. Na ebolu totiž neexistuje žádný lék či vakcína a vysoce nakažlivá nemoc může být až v devadesáti procentech smrtelná.

Celý text o lékaři nakaženém virem eboly najdete v dnešním vydání LN

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!