Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jako v Top Gunu. Ministr vzal do Afghánistánu ženu. Kritizují ho za to

Svět

  14:12
KÁBUL/PRAHA - Kdo z německých politiků umí nejlépe pracovat na své image? Odpověď se zdá jasná: ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg. Nikdo jiný neumí před veřejností sousední země tak šikovně prezentovat výsledky své práce, jakož i sebe sama jako právě populární baron.

Stephanie Guttenbergová v Afghánistánu foto: Reuters

Ještě když byl Guttenberg (reprezentuje bavorskou křesťanskou CSU) ministrem hospodářství, nechal se kupříkladu na náměstí Times Square v New Yorku vyfotografovat tak, že ve stylovém obleku vypadal jako skutečný světák.

Na svém mediálním obrazu však obratně pracuje i nyní. Naposledy se však dostal pod značnou palbu svých kritiků, kteří tvrdili, že už zašel příliš daleko. Guttenberg totiž začátkem týdne navštívil německé vojáky na severu Afghánistánu. Pouze v tom by přitom problém nebyl. Úkolem každého ministra obrany, a platí to i v Česku, je pravidelně vojákům nasazeným v zahraničních misích dodávat přímo na místě chuť do práce.

Stephanie Guttenbergová v Afghánistánu

U Guttenberga však zádrhel představovalo to, že si s sebou vzal i manželku Stephanie (vůbec jako první ministr obrany), a navíc i štáb moderátora televize Sat.1 Johannese B. Kernera. Ministr se totiž stal hvězdou speciálního afghánského dílu jeho talk show.

Jako v Top Gunu
Co je na tom tak zarážející? V médiích se především ozývaly hlasy, že Guttenberg Afghánistán, kde se vede krvavá válka, využil pouze jako kulisu pro své PR. "Ministr obrany překročil hranice nevkusu," napsal například list Handelsblatt. "Operace Stephanie," poznamenal uštěpačně berlínský Der Tagesspiegel. Na fotografiích je Guttenberg vidět, jak si navlečený v neprůstřelné vestě vykračuje ve stylu filmu Top Gun.

Karl-Theodor zu Guttenberg a Stephanie Guttenbergová v Afghánistánu

Jeho blonďatá manželka, jejíž rodinné kořeny sahají až k legendárnímu pruskému kancléři Otto von Bismarckovi, zase na snímcích ze základny v Kunduzu nešetří úsměvy, jako by snad ani nebyla ve válce. Guttenbergovi prý navíc svým vystoupením odvedli pozornost od situace v Afghánistánu, kde letos z hlediska počtu ztrát na životech koaliční vojáci prožívají nejhorší rok. Příležitost zkritizovat v současnosti nejpopulárnějšího německého politika si pochopitelně nenechala ujít ani opozice.

Rok 2010 v obrazech


Kupříkladu podle Jürgena Trittina, jedné z nejvýraznějších tváří zelených, měl Guttenberg místo "osobní show" vojákům na místě raději vysvětlit, jak dlouho budou muset ještě v Afghánistánu riskovat svůj život. "Taliban a talk show nepasují dohromady," dodal sociálnědemokratický poslanec Thomas Oppermann.

Guttenberg se ale veškeré kritice vehementně vzpíral. Prý jen dělá vše, aby vojákům na místě zajistil pozornost a uznání. Ostatně je nutné dodat, že Guttenberg je pravidelným cestovatelem do Afghánistánu. Od loňského října zde byl už sedmkrát. Stephanie Guttenbergová prý vždy svého manžela chtěla do Afghánistánu doprovodit. Všudypřítomné nebezpečí údajně vnímá s respektem. "Není to žádný zábavný výlet, je to hluboce vážné," prohlásila o cestě. K reakci dvou malých dcer na cestu do nebezpečné oblasti podotkla: "Nadšené nebyly, ale porozuměly," uvedla.

Pět tisíc vojáků
Diskuse o Guttenbergově cestě má ale i širší rozměr. Ministerstvo zahraničí o víkendu poslancům poslalo zprávu, ve které shrnuje současnou těžkou situaci v Afghánistánu.

Obecně se nyní mluví o tom, že vojensky není možné v Afghánistánu vyhrát. Cílem Westerwelleho je nicméně to, aby v Afghánistánu nadále působilo přibližně pět tisíc německých vojáků. Postupně ale chtějí Němci svůj kontingent zmenšovat. Podobně jako ostatní státy se proto nyní chtějí nadále koncentrovat na výcvik afghánských sil.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat