Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

‚Jako válečná zóna.’ Při požáru v klubu zemřelo 242 lidí, polovina byli studenti

Svět

  12:00
SANTA MARIA/PRAHA - Před pěti lety, 27. ledna 2013, v nočním klubu Kiss v jihobrazilském městě Santa Maria vypukl třetí nejhorší požár podniku v dějinách. Na místě zemřelo na 242 lidí, dalších 630 bylo zraněno. Většina z obětí se udusila, někteří byli ušlapáni během pokusu se zachránit. Majitel se poté pokusil oběsit.

Ohnivé peklo. Hasiči prohledávají klub Kiss ve městě Santa Maria na jihu Brazílie. foto: Reuters

Kytarista Rodrigo Martins se právě připravoval, že začne se svou kapelou hrát šestou píseň v časovém bloku, který mu byl vyhrazen, když si všiml uhlíků, které začaly poletovat místností.

Akustická pěnová izolace na stropě nočního klubu Kiss v jihobrazilském městě Santa Maria byla v plamenech a začínala se šířit. Horký popel padal na pódium a na taneční parket. Před ním byl dav lidí, kteří ještě před několika vteřinami zpívali a tančili na písně jeho kapely Gurizada Fandangueira. Lidé se v momentě začali v panice hrnout k jedinému východu z klubu.

Požár v nemocnici v jihokorejském městě Mirjang zabil 41 lidí, 10 lidí je v kritickém stavu

„Někteří z hlídačů si nejprve mysleli, že uvnitř vypukla obrovská bitka a zavřeli dveře, aby lidé neutekli bez zaplacení účtů, které měly v baru otevřené,“ uvedl reportér Glauber Fernandes pro CNN.

Požár vypukl v nočním podniku Kiss kolem 02:30 místního času (kolem 05:30 SEČ). V tu chvíli se v klubu s maximální kapacitou tisíc diváků bavilo nejméně 500, ale podle některých zdrojů až 2000 lidí, převážně ve věku 16 až 30 let. V klubu se v tu dobu konala akce místní univerzity.

Muž z místa požáru odnáší zraněného. Podle zatrím nepotvrrzených zpráv by počet...
Ohnivé peklo. V nočním klubu zahynulo více než dvě stovky mladých lidí

Požár vypukl poté, co jeden z členů kapely vystřelil ke stropu světlici a kvůli ní vzplála pěnová zvuková izolace. Na místě tehdy zemřelo na 242 lidí, z nichž 101 byli studenti. Dalších 630 lidí bylo zraněno.

Většina z obětí se udusila kouřem, někteří lidé přišli o život i ve vzniklé tlačenici. Zařízení totiž mělo jediný východ, který zároveň sloužil jako vstup. K vysokému počtu obětí přispěly i nefunkční hasící přístroje. Na místo se začaly sjíždět hasičské a sanitní vozy, ale celý rozsah tragédie se ukázal až za několik hodin. Hasiči a policisté klub několik hodin prohledávali a nacházeli další a další mrtvá těla.

Tři dny smutku

„Bylo to jako válečná zóna,“ uvedla pro CNN v roce 2013 místní zákonodárce Valderci Oliveira. Brazilské úřady po neštěstí vyhlásily třídenní smutek. Na základě policejního vyšetřování byli v dubnu 2013 čtyři lidé, dva majitelé klubu a dva členové kapely, obviněni ze zabití z nedbalosti. Klub Kiss navíc v době tragédie fungoval bez licence, ta mu byla odebrána v srpnu 2012.

Spolumajitel podniku, v němž se tragédie stala, se ve vazbě pokusil spáchat sebevraždu, napsala agentura Reuters. Ve vazbě byli kromě dvou spolumajitelů i dva členové kapely, jejichž pyrotechnické efekty požár způsobily.

K nejtragičtějšímu požáru zábavního zařízení v Brazílii došlo 17. prosince 1961 při požáru cirkusu Niterói, kdy zahynulo 323 lidí. Oheň byl tehdy založen úmyslně nespokojenými zaměstnanci cirkusu. K nejtragičtějšímu požáru v klubu v historii došlo 28. listopadu 1942 v nočním klubu Cocoanut Grove v americkém Bostonu, při neštěstí tehdy zahynulo 492 lidí.

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...