Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jako ve válce, naprostá zkáza, smrtící tornádo či domy roztrhané na kusy. Tak popisují dění na jihu Moravy v zahraničí

Svět

  16:30
Německo/Slovensko/USA/Británie - Jako ve válce popisuje německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) škody po čtvrtečním řádění tornáda na jižní Moravě. Nejprodávanější německý deník Bild záběry zpustošených obcí komentuje jako naprostou zkázu. Britové pro změnu hovoří o monstrózním či smrtícím tornádu, Poláci zase o příšerném pohledu po rozednění. Slováci vyzpovídali faráře, který katastrofu prožil.

O ‚českém tornádu‘ se zmiňoval už Kosmas, něco podobného může nastat tak jednou za deset let, říká meteorolog

„Stromy přes ulici, odkryté střechy, trosky, kolem rozházená auta, strhané vedení,“ napsal v pátek Bild s tím, že tornádo zanechalo spoušť v sedmi vesnicích. „Nemocnice v Hodoníně hlásí 200 zraněných a nejméně tři mrtvé! Kolik lidí leží ještě pod troskami, to se neví,“ dodal.

Následky tornáda v obci Mikulčice
Následky tornáda v obci Mikulčice

Bild ve svém článku zveřejnil řadu fotografií dokládajících rozsah řádění přírodního živlu. „Ještě včera byly tyto trosky domovem,“ uvedl v popisku u fotografie domu s vytlučenými okny, poničenou fasádou a zborcenými stropy. Nechybí snímek kostela bez střechy z obce Hrušky. „Ani kostel v této obci s 1500 obyvateli nebyl ušetřen,“ dodal Bild.

„Jako ve válce. Mrtví a zranění po tornádu v České republice,“ napsal v titulku FAZ. „Jihovýchod České republiky zasáhlo ve čtvrtek večer tornádo jako v tropech,“ poznamenal deník. Uvedl také, že vedle střech a osobních aut odhodil živel i autobusy, kterému mu stály v cestě. FAZ také čtenáře informoval, že v postižených obcích pomáhali záchranáři z Rakouska a Slovenska.

Portál magazínu Focus napsal, že za tornádem zůstaly stopy ničení. „Takřka nic nedokázalo hrubé přírodní síle čelit,“ uvedl. 

Portál Aktuality.sk uskutečnil rozhovor s s farářem Mariánem Kalinem, který působí ve dvou nejvíce postižených obcích Hrušky a Moravská Nová Ves. Ten slovenským čtenářům popsal velmi vypjaté momenty. „Právě jsem sloužil mši. Poslal jsem lidi, aby se rychle schovali pod kůr (vyvýšená, zpravidla zděná a podklenutá, někdy však pouze dřevěná konstrukce v zadní části lodi kostela, určená pro varhany, pěvecký sbor a hudebníky, pozn.red.) v kostele. Sám jsem běžel do sakristie. Začala létat okna, vitráže, velké kusy. Kdybychom tam zůstali, byli bychom mrtví,“ uvedl farář.

Šéf vinařů k tornádu: Takovou apokalypsu nikdo nezažil. Leckde zmizely celé vinohrady, pojištěný je málokdo

Běsnění na jihu Moravy se věnují i za Atlantikem, zpravodajská CNN například uvádí článek titulkem „Minimálně tři ztráty na životech zatímco tornádo pustošilo Českou republiku“. Mimo jiné si například všímají, že vzácné tornádo dorazilo společně s kroupami o velikosti tenisového míčku. Britský bulvár The Sun zase mluví o „monstrózním tornádu, které trhalo domy v České republice na kusy“.

Řádění tornáda na Hodonínsku si všímají přední evropská média a zprávy o této události přinesly mimo jiné agentury AP, Reuters, AFP nebo DPA. Internetový portál britské veřejnoprávní stanice BBC podobně jako třeba list The Guardian uvádějí, že „nad českými vesnicemi se přehnalo smrtící tornádo“: Tornáda v Evropě nejsou podle BBC tak mimořádná, jak se mnozí domnívají, ročně jich je několik stovek. Rotující víry se objevují ve všech světadílech s výjimkou Antarktidy, nejvíce a nejsilnější jsou ale ve Spojených státech, píše BBC.

OBRAZEM: Zničené domy, ulice poseté troskami. Úsvit odhalil následky ničivého tornáda na Moravě

Situaci na jižní Moravě se věnují všechna významná média v zemích sousedících s Českem. Německý Die Welt se odvolává na svědky z místa, kteří mluvili o pekle, rakouský Die Presse píše, že tornádo po sobě zanechalo dílo zkázy. Polská zpravodajská televize TVN24 informace o živlu zařadila jako hlavní zprávu na svůj internetový portál. Slovenské Hospodárské noviny nebo Aktuality.sk spustily online zpravodajství.

Autoři: ,