Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Svět

Nejasná role Moskvy v brexitu. Britové se zajímají o tok peněz z ruského byznysu

ilustrační snímek foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA - Složitá zákoutí sociálních sítí a komplikovaná džungle převodů peněz či vlastnictví firem čeká na každého, kdo se chce pustit do zkoumání ruské stopy v ovlivňování brexitu. Přesto tu existuje řada indicií vypovídajících o tom, že zastánci odchodu Británie z EU udržovali kontakty s ruskými představiteli a stopy financování probrexitových kampaní vedou do Moskvy.
  5:00

Parlamentní zprávu, která by do věci vnesla více světla, ale vláda stále drží pod pokličkou. Podrobnosti zveřejnil nedávno list The Times. Podle materiálu připraveného parlamentním výborem pro tajné služby a bezpečnost byla míra zasahování Ruska do referenda v roce 2016 „nepopsatelná“ a britské tajné služby v tomto ohledu selhaly.

Konzervativci dostali od velkých dárců 26krát víc peněz než opozice. Pomáhá Johnsonova popularita

Zpráva podle Timesů zmiňuje i devět ruských oligarchů, kteří dlouhodobě financovali konzervativní stranu. Například Alexandr Temerko, jenž dříve pracoval pro ruské ministerstvo obrany, věnoval během sedmi let 1,2 milionu liber, přispěla i Ljubov Černuchynová, manželka magnáta blízkého prezidentu Vladimiru Putinovi. Tok peněz z ruského byznysu přitom pokračoval dál, jen mezi listopadem 2018 do stejného měsíce 2019 měli konzervativci dostat na půl milionu liber.

Britská média označují Nigela Farage jako tvář brexitu .
Britský ministr Boris Johnson během příprav k volbám

Kromě parlamentní zprávy, kterou je třeba tak jako každý materiál zpracovaný politiky brát s rezervou, ale existují i další svědectví. Například Andy Wigmore, aktivista Strany pro brexit a jedna z tváří neoficiální kampaně Leave.EU, se spolu s britským byznysmenem Arronem Banksem opakovaně scházeli s tehdejším ruským velvyslancem v Londýně Alexandrem Jakovlenkem (loni v srpnu svou londýnskou misi ukončil).

Internetová válka

Wigmore má blízko k současnému europoslanci a jednomu ze zakladatelů Strany pro brexit Nigelu Farageovi, který také nejvíce těžil z kampaně Leave.EU. Její sponzor Arron Banks si pak v roce 2015 záhadně pomohl z dluhů a přitom vedl rozhovory o možnostech investovat do ruských dolů. V roce 2018 Banks čelil policejnímu vyšetřování, kde vzal na kampaň osm milionů, podle vyšetřovatelů ale chyběly důkazy.

Exmanažerka Cambridge Analytica chystá smršť úniků. Zveřejní desetitisíce dokumentů o působení v 68 zemích světa

V kampani pro brexit se angažovala i britská poradenská společnost Cambridge Analytica, využívající kontroverzní metody zpracování dat na sociálních sítích a obviňovaná z manipulací voleb v USA a šíření dezinformací. Svou činnost ukončila v roce 2018 po skandálu kolem nakládání s údaji uživatelů Facebooku.

V roce 2018 Twitter identifikoval 3841 účtů vedoucích k takzvané Agentuře pro výzkum internetu neboli „trollí farmy“ v Petrohradě provozované oligarchou blízkým Kremlu Jevgenijem Prigožinem. Výzkumům na toto téma se věnovaly i britské univerzity a objevily desetitisíce účtů orientovaných na brexit, jejich stopy vedly do Ruska a krátce po hlasování zmizely.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...