6. října 2019 8:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Šamana, který chce vyhnat z Putina démony, obvinili z extremismu. Může být prohlášen za nepříčetného

Šaman Alexandr Gabyšev. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šaman Alexandr Gabyšev. | foto: Youtube.com/BBCNews

Jakutsk (Rusko) Několik desítek lidí v sobotu v centru sibiřského města Jakutsk manifestovalo na podporu šamana Alexandra Gabyševa, který chce vyhnat démony z ruského prezidenta Vladimira Putina. Gabyšev ale nyní čelí obvinění z extremismu a hrozí mu také, že bude prohlášen za nepříčetného. Policie informovala o 45 demonstrantech, organizátoři akce počet účastníků odhadli na více než dvě stovky, uvedl server Newsru.com.

„Lidé přicházeli a odcházeli, ale dohromady se jich sešlo asi 200. To lze doložit množstvím podpisů, které jsme na šamanovu podporu shromáždili,“ řekla poslankyně oblastního sněmu Sulustaan Myraanová. Ocenila, že bez ohledu na mráz a sněžení a na strach z úředního či policejního postihu lidé přišli na Leninovo náměstí s transparenty s hesly typu „Já/my jsme šaman“, „Svobodu Alexandru Gabyševovi“ či „Ruce pryč od šamana Saši“ a „Rusko je s tebou“.

Demonstranti zdůrazňovali, že Gabyšev má právo na svobodu svědomí, cestování a vyjadřování, které zaručuje i ruská ústava. Místo toho jej minulý měsíc úřady uvěznily a zavřely do psychiatrické léčebny poté, co se z Jakutska vydal pěšky do Moskvy za svým posláním.

„To, jak režim reaguje na vyhánění démonů, je podivné a podezřelé,“ usoudil místní aktivista opozičního hnutí Levá fronta Artur Dron. Pozastavil se nad tím, že šamana si nikdo nevšímal, dokud žil v nebezpečné tajze, ale jakmile se vypravil do Moskvy, „hned ho chytili a zavřeli“.

Dojduna Dogordurovová, jedna z demonstrantek, zdůraznila, že zná šamana osobně a podle ní vůbec není nepříčetný. „Jakmile někdo začne říkat pravdu, hned ho prohlásí za blázna. Ale Gabyšev jen otevřeně řekl to, co si všichni myslíme,“ citovala ji ruská média.

Gabyšev se podle rozhlasové stanice Echo Moskvy v současnosti nachází u sebe doma v Jakutsku, kde čeká na nové psychiatrické vyšetření, jež by tentokrát měli z podnětu ochránců lidských práv podniknout nezávislí experti. Za extremismus šamanovi hrozí až čtyřleté vězení.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!