Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud poslal Pussy Riot na dva roky do vězení v nápravné kolonii

Svět

  13:22aktualizováno  22:24
MOSKVA - Moskevský soud trojici členek punkové skupiny Pussy Riot uložil dvouletý trest odnětí svobody za výtržnost v pravoslavném chrámu, kde zpívaly proti nynějšímu prezidentu Vladimiru Putinovi. Obžaloba požadovala tři roky vězení, obhajoba se míní proti rozsudku odvolat. Pravoslavná církev krátce po odsouzení punkerek požádala úřady, aby "projevily milosrdenství".

Pussy Riot poté, co si vyslechly rozsudek foto: Reuters

"Je to naprosto nezákonný rozsudek. Napadneme jej," prohlásil advokát Nikolaj Polozov, odhodlaný jít v případě potřeby až do Štrasburku k Evropskému soudu pro lidská práva. "Jsou nevinné a budeme to dokazovat u všech instancí," řekl.

Naděžda Tolokonnikovová (22), Marija Aljochinová (24) a Jekatěrina Samucevičová (30) už strávily ve vazbě déle než pět měsíců, které se jim do výkonu trestu započtou. Podle zákona jim hrozilo až sedm let vězení.

ČTĚTE TAKÉ:

Vynášení verdiktu, které zabralo více než dvě a půl hodiny, punkerky čelily v poutech a ve skleněné kleci, situaci však snášely s úsměvem, až je soudkyně napomínala. Už dříve se nechaly slyšet, že počítají s odsouzením, Putina však o milost žádat nebudou.

Pussy Riot ještě v únoru před prezidentskými volbami zazpívaly v moskevské katedrále Krista Spasitele "punkovou modlitbu" nazvanou "Bohorodičko, vyžeň Putina". Protestovaly tak proti výzvám hlavy pravoslavné církve patriarchy Kirilla, hlasovat pro favorita voleb. Vinu přiznat odmítly, ale věřícím se omluvily.

Před soudem se sešli příznivci skupiny, kteří pro ženy žádají svobodu.

Před soudem se sešli příznivci skupiny, kteří pro ženy žádají svobodu.

Soudkyně Marina Syrovová hned v úvodu vynášení verdiktu shledala punkerky vinnými. Uzavřely prý "zločinnou úmluvu s cílem dopustit se hrubého porušení veřejného pořádku", vedla je "náboženská nenávist a nesnášenlivost" a dopustily se "provokativního a urážlivého chování v církevní budově", čímž způsobily újmu věřícím. Politické motivy činu odmítla, ale přiznala polehčující okolnost, že dosud nebyly trestány.

Dav před soudní budovou zareagoval na verdikt skandováním "Hanba!", "Fašisté!" a "Inkvizice!", Policie vzápětí začala se zatýkáním, čímž celkový počet zadržených demonstrantů stoupl k padesátce, včetně opozičních vůdců Sergeje Udalcova a Garriho Kasparova. Bývalý šachový šampion prý jednoho z policistů pokousal, ale Kasparov to popřel.

.

Pussy Riot kritizují provokacemi poměry v Rusku

Výběr hlavních událostí kolem punkové skupiny Pussy Riot, jejíž členky dnes byly dnes soudem shledány vinnými ze spáchání výtržnictví:

Říjen 2011 - V Moskvě bylo založeno volné feministické punkové uskupení Pussy Riot. Provokativní vystoupení jeho členek se zabývají problematikou rovnoprávnosti pohlaví, kriticky se vyjadřují na adresu Kremlu a vlády a hájí také například práva homosexuálů. Skupina uspořádala několik provokačních akcí i před loňskými parlamentními volbami. Vystoupení skupiny jsou většinou nelegální, konají se na neobvyklých místech a členky mají při nich hlavy zahalené barevnými kuklami.

Prosinec 2011 - Několik členek skupiny se s písní "Smrt věznicím, svobodu protestu" představily na střeše jedné z moskevských věznic, kde byli zadržováni účastníci nepovolených protivládních demonstrací.

Leden 2012 - Skupina uspořádala přímo na Rudém náměstí koncert, který policie ukončila hned po první písni nazvané "Putin se podělal".

Představení skončilo vysokou pokutou a patnáctidenním vězením pro hlavní sólistku.

21. února 2012 - Pět členek Pussy Riot proniklo do pravoslavného chrámu Krista Spasitele, kde zazpívaly "punkovou modlitbu" s názvem "Bohorodičko, vyžeň Putina", aby tak podle svých slov protestovaly proti výzvám hlavy pravoslavné církve, patriarchy Kirilla, hlasovat pro favorita nadcházejících prezidentských voleb Vladimira Putina. Představení rázně ukončila chrámová ochranka, kterou přivolali pohoršení věřící.

3. března 2012 - Policie zatkla dvě členky skupiny, které vystoupily v chrámu Krista Spasitele - Naděždu Tolokonnikovovou a Mariju Aljochinovou. Vyšetřovatelé je obvinili z výtržnictví. Třetí účinkující Jekatěrina Samucevičová byla zatčena 16. března. Jejich akce vyvolala pobouření věřících a tvrdou reakci církve, na druhou stranu vyvolala solidaritu liberálních Rusů a mnoho podpůrných akcí v zahraničí včetně ČR.

19. dubna 2012 - Moskevský obvodní soud rozhodl o prodloužení vazby tří členek skupiny Pussy Riot do 24. června.

18. června 2012 - Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg vzkázal zadrženým, že je obdivuje.

20. června 2012 - Moskevský soud prodloužil obviněným vazbu o další měsíc. Důvodem byla skutečnost, že údajně odmítají spolupracovat s policií, a tím komplikují vyšetřování.

27. června 2012 - Více než stovka ruských umělců podepsala dopis adresovaný nejvyššímu soudu, v němž protestují proti věznění rockerek.

12. července 2012 - Moskevská prokuratura předala soudu žalobu.

30. července 2012 - U moskevského obvodního soudu začal proces s členkami skupiny. Hrozí jim až sedm let vězení. V úvodu procesu obžalované odmítly přiznat vinu, ale omluvily se věřícím.

2. srpna 2012 - Ruský prezident Vladimir Putin řekl, že členky skupiny Pussy Riot by neměly být trestány příliš tvrdě.

7. srpna 2012 - Tři roky vězení pro členky skupiny jako trest za výtržnost požadoval u soudu státní žalobce. Vinu trojice punkerek označil za dokázanou. Naopak obhájci trvali na osvobození svých klientek, protože se žádného zločinu nedopustily, maximálně jen přestupku.

8. srpna 2012 - Závěrečná vystoupení obžalovaných vyzněla jako obžaloba Putinova režimu a také špiček církve, k níž se hlásí dvě třetiny Rusů.

Zdroj: ČTK

Na podporu skupiny se dnes manifestovalo v desítkách měst po celém světě. Po verdiktu následovala vlna kritických reakcí, v Rusku i ve světě.

Text modlitby Bohorodičko, vyžeň Putina

Bohorodičko, Panno,
vyžeň Putina,
... Putina vyžeň,
Putina vyžeň.

Klerici v černém, zlaté nárameníky,
farníci se plazí, aby se klaněli.
Přelud svobody na nebesích,
Gay pride poslán v okovech na Sibiř.

Hlava KGB, jejich hlavní svatý,
vede demonstranty do vězení
v doprovodu eskorty.
Aby nejsvatějšího neurazily,
musí ženy rodit a milovat.

Do prdele, do prdele, do prdele.

Bohorodičko, Panno,
staň se feministkou,
staň se feministkou,
staň se feministkou,
staň se feministkou.

Církevní chvála prohnilým lídrům,
kříž nesoucí procesí z černých limuzín.
Do školy za tebou přichází kazatel,
utíkej na hodinu a dones mu peníze!

Patriarcha Gunďaj věří v Putina,
lepší by bylo, kdyby ten čubčí syn
věřil v Boha.
Opasek Panny Marie masové
protesty nenahradí,
na demonstracích je Bohorodička s námi.

(překlad Naďa Straková - Respekt)

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...