Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

James Bond i agent Model. Nový šéf izraelského Mosadu řídil operace i vyjednával

Agent Model. Nový šéf izraelského Mosadu Josi Kohen odpovídá na otázky novinářů... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Agent Model. Nový šéf izraelského Mosadu Josi Kohen odpovídá na otázky novinářů... | foto: Reuters

JERUZALÉM/PRAHA Časy se mění. Zatímco do poloviny devadesátých let bylo jméno šéfa izraelské civilní tajné služby přísně střeženým tajemstvím, v pondělí jmenovaný šéf Mosadu Josi Kohen dokonce předstoupil s krátkým prohlášením před novináře.

Slavnou a obávanou organizaci povede muž, který v ní na různých postech pracoval po tři desetiletí. Čtyřiapadesátiletý Josi Kohen, jenž v posledních letech působil jako šéf Bezpečnostní rady státu a premiérův poradce pro národní bezpečnost, má bohaté zkušenosti ze všech tří hlavních oblastí, jimiž se Mosad zabývá.

Třicet let v Mosadu. Josi Kohen bude sedmým šéfem Mosadu vzešlým z prostředí...

První z nich jsou operace sloužící k odvrácení bezpečnostních hrozeb pro stát. Kohen je poznal z obou stran – jako agent přezdívaný Model podle svého účesu a kultivovaného zevnějšku i jako jeden z velících důstojníků, který operace navrhuje a řídí. Právě on by tak měl být jedním z mužů, kteří stojí za cílenými atentáty na íránské jaderné vědce.

Tajná vyjednávání

Další funkcí Mosadu je shromažďování zpravodajských informací po celém světě. Kohen vedl oddělení Comet, a měl tak na starosti rekrutování a řízení nových agentů Mosadu v Evropě.

Izraelští komentátoři ale především vyzdvihují jeho třetí přednost, díky níž si ho premiér Benjamin Netanjahu nakonec vybral: zkušenosti z tajné diplomacie. Židovský stát nemá oficiální diplomatické vztahy s řadou arabských zemí, a právě lidé z Mosadu s arabskými protějšky často vyjednávají a přebírají tak část agendy ministerstva zahraničí. Například se státy Perského zálivu má totiž mnohé zájmy Izrael shodné.

Z loňské Kohenovy přednášky ke studentům se dá vyvodit, co pokládá za hlavní prioritu – nebezpečí ze strany Íránu a také hrozbu takzvaných asymetrických válek, tedy konfliktů, v nichž proti Izraeli nestojí klasická armáda, ale teroristická organizace.

Dobrá pověst ve Washingtonu

Pro Kohenovo diplomatické působení je výhodou, že má na rozdíl od Netanjahua dobrou pověst ve Washingtonu. Právě Kohen byl totiž tím, kdo za Izrael vyjednával s Američany o dohodě o íránském jaderném programu – zabránit jí nedokázal, ale alespoň minimalizoval škody. Ve chvílích, kdy média informovala o napjatých americko-izraelských vztazích, řešil Kohen s americkými diplomaty detaily jaderné dohody.

Izraelský tisk také letos informoval, že Kohen při své návštěvě USA různým americkým představitelům vyjádřil svůj nesouhlas s kontroverzním březnovým projevem Netanjahua na půdě Kongresu, který ještě vyostřil už tak napjaté vztahy mezi „Bibiho“ vládou a administrativou Baracka Obamy. Premiérova kancelář zprávu vzápětí dementovala.

„Netanjahu je přesvědčený, že Obama je katastrofou pro Ameriku a nepřítelem...

„Netanjahu je přesvědčený, že Obama je katastrofou pro Ameriku a nepřítelem Izraele.“

Premiérův muž

Netanjahu zná Kohena velice dobře a podle deníku Haarec byl jeho výběr do čela Mosadu pro premiéra přirozenou volbou. List zmiňuje i detail, že Kohen, který udržuje dobré vztahy i s ultraortodoxní komunitou, vyrůstal poblíž Netanjahuovy manželky. „Bibi“ tak doufá, že se od Kohena nedočká podobného překvapení jako od jeho předchůdce Parda – ten totiž k velké nelibosti premiéra novinářům přiznal, že konflikt s Palestinci podle něj ohrožuje Izrael více než tolik diskutovaný íránský jaderný program.

Neshody premiéra se šéfy Mosadu ale nejsou ojedinělé – má je i s legendárním Meirem Daganem, s nímž i přesto Netanjahu Kohenův výběr konzultoval. Dagan otce čtyř dětí Kohena, který je držitelem prestižní Izraelské bezpečnostní ceny (je udělována lidem, kteří významně přispěli k bezpečnosti země), doporučil.

Kohena nečeká nic lehkého – již zmíněná hrozba Íránu, džihádistických skupin včetně Islámského státu, palestinská intifáda i sílící hnutí za bojkot Izraele.

Milan Rokos

Autor

Milan Rokosmilan.rokos@lidovky.czČlánky

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Minulá kampaň sociálních demokratů byla podrobena ostré kritice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Minulá kampaň sociálních demokratů byla podrobena ostré kritice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Minulá kampaň sociálních demokratů byla podrobena ostré kritice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!