30. srpna 2013 16:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Janukovyč neustoupí EU. Tymošenkovou na léčení do zahraničí nepustí

Julija Tymošenková na snímku z roku 2011 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Julija Tymošenková na snímku z roku 2011 | foto: ČTK

KYJEV Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč je přesvědčen, že nic nebrání podpisu asociační dohody s Evropskou unií. V pátečním televizním rozhovoru ale zároveň odmítl pustit vězněnou vůdkyni opozice Juliji Tymošenkovou na léčení do zahraničí.

 EU to přitom považuje za možné řešení politické slepé uličky, která se kolem kauzy expremiérky vytvořila a která by mohla přidružení Ukrajiny ohrozit.

Tymošenkovou poslal ukrajinský soud v roce 2011 do vězení za údajné zneužití úřadu. Unie proces označila za politický a naléhá na Janukovyče, aby bývalou předsedkyni vlády pustil na svobodu. Varovala přitom, že odmítavý postoj by mohl ohrozit podpis asociační dohody, který je plánován na listopad.

Janukovyč nemá v úmyslu Tymošenkovou propustit

Poslanci Evropského parlamentu v zájmu dosažení kompromisu navrhli, aby Janukovyč Tymošenkovou, která trpí chronickými problémy s páteří, omilostnil a pustil ji na léčení do Německa.

Prezident dal v pátek ale jasně najevo, že to nemá v úmyslu. Vymluvil se přitom na to, že mu ukrajinský právní řád něco takového nedovoluje. "Naše zákony to neumožňují. Bylo by nutné zákony změnit, aby k tomu byl někdo zplnomocněn," prohlásil. "Nikdo, ani prezident, teď bohužel takovou pravomoc nemá," dodal.

Janukovyč si je však jist, že jeho země všechny podmínky k uzavření asociační dohody splní. "Ukrajině byly předány požadavky k podpisu asociační dohody a my na nich pracujeme, dalo by se říci, že činíme poslední kroky. Závěrečná tečka bude udělána na podzim. Splníme všechny podmínky. O tom nepochybuji," řekl podle agentury Reuters v rozhovoru s televizní stanicí 1+1.

Lidovky.cz, ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…