15. listopadu 2013 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Janukovyč mluvil s Barrosem o přidružení k EU, Tymošenková zůstává v izolaci

Julija Tymošenková ve vězení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Julija Tymošenková ve vězení. | foto: ČTK

KYJEV Ani v pátek, čtyři dny před "posledním termínem" Evropské unie pro propuštění vězněné ukrajinské expremiérky Julije Tymošenkové, neustala v ukrajinské metropoli horečná diplomatická aktivita. Prezident Viktor Janukovyč probíral situaci telefonicky s šéfem unijní exekutivy José Barrosem.

Navíc předseda ruské vlády Dmitrij Medveděv volal z Moskvy do Kyjeva svému partnerovi Mykolovi Azarovovi. Sama Tymošenková je v charkovské nemocnici v izolaci, údajně kvůli chřipce.

ČTĚTE TAKÉ:

Janukovyč podle agentury Unian mluvil s Barrosem "o přípravě summitu ve Vilniusu", kde má být koncem měsíce podepsána dohoda o přidružení Ukrajiny k EU. Janukovyčovi prý chce telefonovat i řada dalších západoevropských státníků. Brusel opakovaně varuje, že bez osvobození Tymošenkové, uvězněné na sedm let za překročení pravomocí, asociační smlouva podepsána nebude.

Ukrajinu by mohl navštívit i Štefan Füle

Podle časopisu Fokus se v Kyjevě očekává i telefonát eurokomisaře pro rozšíření Štefana Füleho, který by prý mohl počátkem příštího týdne Ukrajinu navštívit. Ruce do klína nesložila ani Moskva. Premiér Medveděv v pátek podle agentury ITAR-TASS hovořil s Azarovem telefonicky o "aktuálních otázkách obchodní a hospodářské spolupráce".

K TÉMATU:

Řeč prý byla o dodávkách ruského plynu, které Moskva využívá k tlaku na Kyjev s cílem zablokovat jeho integraci s Evropou. Medveděv podle ruských médií Azarovovi připomněl, že Ukrajina musí plnit své tranzitní závazky při přepravě zemního plynu do Evropy.

Je zdravá, tvrdí dcera Tymošenkové

Ukrajinská vězeňská správa v pátek oznámila, že Tymošenková onemocněla chřipkou a její kontakty s vnějším světem jsou nežádoucí. Expremiérka už půldruhého roku leží v charkovské železniční nemocnici, kde si nepříliš úspěšně léčí nemocnou páteř. Chřipkou onemocněla právě v době, kdy se k ní s prosbou o konzultaci vypravili kolegové z vedení strany Vlast (Baťkivščyna) Arsenij Jaceňuk a Jurij Lucenko.

Dcera expremiérky Jevhenija popřela, že by její matka onemocněla. "Včera jsem s ní byla až do večera a žádné příznaky nachlazení nebyly patrné," řekla v pátek Jevhenija Tymošenková novinářům. Údajná chřipka je podle ní "politickou diagnózou" úřadů, které se snaží zabránit kontaktům vůdkyně opozice v době kritické pro její osvobození.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!