2. března 2018 12:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Janukovyč viní Kyjev ze ztráty Krymu i z povstání separatistů

Viktor Janukovyč na tiskové konferenci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Viktor Janukovyč na tiskové konferenci. | foto: Reuters

MOSKVA Události na ukrajinském Donbasu jsou „tou nejčernější skvrnou“ v dějinách Ukrajiny. Na tiskové konferenci v Moskvě to v pátek prohlásil bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč, svržený prozápadním převratem před čtyřmi lety. Boj proruských separatistů ze samozvaných lidových republik proti ukrajinské armádě označil za přirozenou sebeobranu.

Janukovyč se díky operaci ruských tajných služeb v únoru 2014 dostal z povstaleckého Kyjeva na ruské území. Dnes žije v ruském Rostově na Donu nedaleko ukrajinských hranic, na Ukrajině je obžalován z velezrady, zneužití moci a z odpovědnosti za krvavý incident na kyjevském náměstí Nezávislosti, kde při převratu zahynulo kolem stovky lidí. Janukovyč připouští jistá politická pochybení, trestní odpovědnost ale rozhodně odmítá.

I v ruském exilu prý dodnes Janukovyč vede politická jednání o řešení ukrajinské krize, s kým konkrétně jedná ale na tiskové konferenci neřekl. Udržuje prý spojení i s Kremlem, osobního styku s prezidentem Vladimirem Putinem se ale nedomáhá. Z Donbasu, kde od počátku proruského povstání zahynulo přes 10.000 lidí, má Janukovyč „sto procent informací“. Odpovědi na otázku, zda region i po útěku do Ruska navštívil, se donbaský rodák vyhnul. S „představiteli Donbasu“ se ale občas setkává.

Anexe zůstává citlivým problémem

Moskva si po dramatických změnách v Kyjevě udržuje od Janukovyče odstup, i když mu poskytla azyl a podle dostupných informací mu prodlužuje pobytová práva. Kremelští poradci vyčítají exprezidentovi politické selhání v krizi z roku 2014. Anexe Krymu zůstává citlivým problémem, Janukovyč ji nikdy výslovně neuznal.

Své jednání v osudných dnech před okupací Krymu Ruskem se v pátek bývalý prezident pokusil vysvětlit. Komentoval informace ukrajinského tisku, že sám ruské jednotky na poloostrov pozval. „Napsal jsem poselství Putinovi, v němž jsem se odvolal na smlouvu o přátelství a vzájemné pomoci. Navrhl jsem uspořádat konzultace a povolat (na Krym) policejní mírovou misi,“ řekl.

Ze ztráty Krymu Janukovyč de facto obvinil prozápadní kyjevskou vládu. Režim prý udělal všechno proto, aby se problematického Krymu zbavil. Žádné konkrétní kroky k obnovení svrchovanosti prý ukrajinská vláda neudělala, věnovala se radši „rozdělování mocenských pozic“. Rozhodnutí obyvatel Krymu vyslovit se v referendu pro připojení k Rusku bylo podle Janukovyče „předvídatelné a vynucené převratem kyjevské junty“.

ČTK
Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Karel mi křtil knížku o Heleně Vondráčkové a můj synovec Jonáš se tam... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...