2. března 2018 12:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Janukovyč viní Kyjev ze ztráty Krymu i z povstání separatistů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 9Diskuse
Viktor Janukovyč na tiskové konferenci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Viktor Janukovyč na tiskové konferenci. | foto: Reuters

MOSKVA Události na ukrajinském Donbasu jsou „tou nejčernější skvrnou“ v dějinách Ukrajiny. Na tiskové konferenci v Moskvě to v pátek prohlásil bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč, svržený prozápadním převratem před čtyřmi lety. Boj proruských separatistů ze samozvaných lidových republik proti ukrajinské armádě označil za přirozenou sebeobranu.

Janukovyč se díky operaci ruských tajných služeb v únoru 2014 dostal z povstaleckého Kyjeva na ruské území. Dnes žije v ruském Rostově na Donu nedaleko ukrajinských hranic, na Ukrajině je obžalován z velezrady, zneužití moci a z odpovědnosti za krvavý incident na kyjevském náměstí Nezávislosti, kde při převratu zahynulo kolem stovky lidí. Janukovyč připouští jistá politická pochybení, trestní odpovědnost ale rozhodně odmítá.

I v ruském exilu prý dodnes Janukovyč vede politická jednání o řešení ukrajinské krize, s kým konkrétně jedná ale na tiskové konferenci neřekl. Udržuje prý spojení i s Kremlem, osobního styku s prezidentem Vladimirem Putinem se ale nedomáhá. Z Donbasu, kde od počátku proruského povstání zahynulo přes 10.000 lidí, má Janukovyč „sto procent informací“. Odpovědi na otázku, zda region i po útěku do Ruska navštívil, se donbaský rodák vyhnul. S „představiteli Donbasu“ se ale občas setkává.

Anexe zůstává citlivým problémem

Moskva si po dramatických změnách v Kyjevě udržuje od Janukovyče odstup, i když mu poskytla azyl a podle dostupných informací mu prodlužuje pobytová práva. Kremelští poradci vyčítají exprezidentovi politické selhání v krizi z roku 2014. Anexe Krymu zůstává citlivým problémem, Janukovyč ji nikdy výslovně neuznal.

Své jednání v osudných dnech před okupací Krymu Ruskem se v pátek bývalý prezident pokusil vysvětlit. Komentoval informace ukrajinského tisku, že sám ruské jednotky na poloostrov pozval. „Napsal jsem poselství Putinovi, v němž jsem se odvolal na smlouvu o přátelství a vzájemné pomoci. Navrhl jsem uspořádat konzultace a povolat (na Krym) policejní mírovou misi,“ řekl.

Ze ztráty Krymu Janukovyč de facto obvinil prozápadní kyjevskou vládu. Režim prý udělal všechno proto, aby se problematického Krymu zbavil. Žádné konkrétní kroky k obnovení svrchovanosti prý ukrajinská vláda neudělala, věnovala se radši „rozdělování mocenských pozic“. Rozhodnutí obyvatel Krymu vyslovit se v referendu pro připojení k Rusku bylo podle Janukovyče „předvídatelné a vynucené převratem kyjevské junty“.

ČTK
  • 9Diskuse
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.

Najdete na Lidovky.cz