Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Japonka žaluje 'kápa jakuzy'. Chce zpátky výpalné

Svět

  7:00
TOKIO - K nezvyklému kroku se odvážila Japonka, která podala žalobu proti šéfovi největší místní skupiny organizovaného zločinu jakuzy. Chce vrácení peněz, které od roku 1998 zaplatila jako výpalné gangsterům vyhrožujícím, že jinak jí spálí bar, napsala agentura AFP.
Jeny (ilustrační foto)

Jeny (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Žalobkyně tvrdí, že Keniči Šinoda, kápo skupiny Jamaguči-gumi, nese "zaměstnavatelskou odpovědnost", protože gangsteři, kteří ji vydírali, patřili k jeho zločineckému syndikátu, uvedla japonská televize TBS, podle níž jde patrně o první případ svého druhu v zemi.

Žena, jejíž jméno zprávy neuvádějí, požaduje zhruba 17 milionů jenů (asi 3,4 milionu korun) odškodnění a náhrady za platby, které musela vydat, aby ochránila svůj bar ve městě Nagoja. V letech 1998 až 2010 podle žaloby platila 30.000 až 100.000 jenů měsíčně členovi místní zločinecké skupiny Inabadži Ikka, která je napojená na Jamaguči-gumi.

ČTĚTE TAKÉ:

Jamaguči-gumi má asi 27.700 členů, což je více než 40 procent všech příslušníků organizovaného zločinu v zemi, uvádí místní policie. Žalobkyně tvrdí, že Šinoda coby šéf Jamaguči-gumi nese konečnou odpovědnost za její podnikatelské ztráty.

Japonsko v roce 2008 upravilo historicky slabé zákony proti organizovanému zločinu. Nové znění otevřelo cestu pro žaloby proti vysoce postaveným gangsterům za vydírání páchané jejich podřízenými; ovšem dosud se k podobnému kroku nikdo neodhodlal. Stejně jako italská mafie či čínské triády se i japonská jakuza angažuje v aktivitách sahajících od gamblerství, drog a prostituce až po lichvářské půjčky či vymáhání výpalného; zisky pak pere prostřednictvím nastrčených firem. Gangy, které nejsou nelegální, se historicky v zemi těší toleranci úřadů, byť sporadicky propukají zákroky proti některým méně přijatelným činnostem jakuzy.

Mafiánská poezie

Jakuza a její činnost je v Japonsku opředena mnoha mýty, k čemuž přispívají i filmy, televizní pořady či fanouškovské časopisy opěvující život ve stylizované formě násilí, jež je řízeno "kodexem cti". Pozorovatelé ovšem míní, že brutální realita je zcela jiná; navíc jen velmi málo příslušníků jakuzy dosáhne bohatství a postavení, o něž usilují.

V červenci místní sdělovací prostředky informovaly o tom, že Jamaguči-gumi vydává pro své členy motivační časopis, kde nechybí stránka s poezií či deníky vysoce postavených členů. Cílem periodika je posílit stabilitu skupiny v dobách sílící animozity společnosti.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat