Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Japonská princezna Mako si vzala spolužáka z univerzity, přišla tím o šlechtický titul

Japonská princezna Mako (Tokio, 6. října 2021) foto: AP

Japonská princezna Mako se v úterý provdala za bývalého spolužáka z univerzity Keie Komuru. Třicetiletá Mako přišla sňatkem s neurozeným vrstevníkem o šlechtický titul a postavení a zařadila se mezi prostý lid. Sňatek byl uzavřen předložením dokumentů na místním úřadě. Žádná hostina se nekonala.
  8:35

Princezna Mako a Kei Komuro se zasnoubili před čtyřmi lety, poté si ale pár prošel těžkým obdobím kvůli finančnímu skandálu týkajícímu se Komurovy rodiny, který byl obsáhle probírán v médiích. Neteři císaře Naruhita byl pak diagnostikován posttraumatický stresový syndrom.

Svatební obřad byl velmi skromný, v podstatě šlo jen o vyřízení úředních záležitostí a následnou tiskovou konferenci. Sňatek mimo okruh šlechty není na japonském dvoře ničím neobvyklým. Neurozenou dívku si vzali současný císař Naruhito i jeho otec a předchůdce na trůně Akihito. Neokázalá svatba ale mimořádná je. Mako navíc odmítla i částku 1,3 milionu dolarů (v přepočtu 28,6 milionu korun), kterou obvykle ženy opouštějící císařskou rodinu dostávají, napsala agentura Reuters.

Mako a Komuro se zasnoubili v září 2017. „Budu šťastná, když budu moct vytvořit vřelou, spokojenou a usměvavou rodinu,“ řekla tehdy na tiskové konferenci Mako. Zamilované pohledy dvojice Japonsko uchvátily.

Jen o pár měsíců později ale bulvární tisk informoval o finančním sporu mezi Komurovou matkou a jejím bývalým snoubencem. Muž tvrdil, že matka a syn mu nesplatili dluh ve výši asi 35 tisíc dolarů. Komuro prohlásil, že se nejednalo o půjčku, ale že jeho matka peníze dostala jako dar. Slíbil také, že se s dotyčným finančně vypořádá.

V únoru 2018 císařský palác o známil, že se svatba Mako a Keie Komury odkládá na rok 2020, aby měl pár víc času se „připravit“. O šest měsíců později Komuro odjel studovat práva na Fordhamskou univerzitu do New Yorku, kde strávil tři roky.

Otec Mako, princ Fumihito (Akišino), na tiskové konferenci v roce 2018 uvedl, že bez vyřešení finančních záležitostí se sňatek nebude moct uskutečnit, a dodal, že on a jeho dcera spolu „v poslední době moc často nemluví“. V listopadu 2020 Fumihito zdráhavě z odmítavého stanoviska ustoupil, když Mako vydala prohlášení, v němž označila manželství za „nevyhnutelnou volbu“.

Nyní třicetiletý Komuro se do Japonska vrátil v září jako absolvent Fordhamské univerzity a zaměstnanec newyorské právní firmy. Jeho ležérní účes s culíkem ale rozpoutal v médiích další bouři a byl označen za „neuctivý“.

Minulý týden Komuro navštívil rodiče své snoubenky v tmavém obleku s kravatou a s krátkými vlasy. Bulvární média ale pro změnu kritizovala, že kvůli dopravní zácpě dorazil pozdě.

Po úterní svatbě se princezna Mako, která doposud nepoužívala příjmení a nebyla držitelkou cestovního pasu, začne podle agentury Reuters připravovat na stěhování do New Yorku. Komuro studia práv dokončil letos na jaře a nastoupil do advokátní společnosti v New Yorku, pár chce po uzavření sňatku žít v USA.

Autoři:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ ÚDRŽBY (55-70.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 55 000 - 70 000 Kč

Mohlo by vás zajímat