16. dubna 2016 12:04, aktualizováno  14:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Japonské zemětřesení: zřícené domy, mosty i erupce sopky Aso. Nejméně 32 mrtvých, přes 2000 zraněných

Policisté potvrdili rodičům, že jejich mrtvá dcera byla nalezena v troskách... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté potvrdili rodičům, že jejich mrtvá dcera byla nalezena v troskách... | foto: Reuters

TOKIO Nové otřesy až o síle 7,3 stupně v pátek zasáhly oblast u japonského města Kumamoto na ostrově Kjúšú. Následovaly poté, co si ve čtvrtek otřesy půdy ve stejné oblasti na jihozápadě Japonska vyžádaly devět mrtvých a více než 1100 zraněných.

Páteční otřesy si vyžádaly více než 2000 zraněných, osmdesát z nich těžce. Oficiálně bylo zatím potvrzeno 32 mrtvých, odhady místních úřadů jsou ale výrazně vyšší. Jeden z mrtvých zahynul při požáru, který vypukl po zemětřesení. Podle japonského premiéra jsou velké škody na širokém území, některé budovy se zřítily. Jsou v nich uvězněny desítky lidí.

Vládní mluvčí Jošihide Suga vyzval obyvatelstvo, aby nepodléhalo panice. „Pomozte si, prosím, vzájemně a zůstaňte v klidu,“ uvedl v televizním prohlášení.

Lidé poblíž přehrady u městečka Nišihara v zasažené oblasti byli evakuováni, přehrada by mohla prasknout. Ve městě Kumamoto, kde žije 730 tisíc lidí, dlouho nefungovala elektřina, obyvatelé jsou také bez vody a plynu. Řada budov ve městě shořela, několik mostů se zřítilo. Obyvatelům s bydlištěm v okolí místní přehrady úřady doporučily evakuaci z obavy před protržením hráze. Vážně je poškozen starobylý hrad v centru města.

Mnoho vyděšených lidí zabalených do dek posedává na troskách domů, jiní se rozhodli tábořit v otevřeném prostoru rýžových polí ze strachu před dalšími otřesy. Bez proudu je 170 tisíc lidí, bez vody 385 tisíc.

Na mnoha místech se propadla země, hlášeny jsou sesuvy půdy. Vázne doprava, železniční a silniční tunely zablokovala propadlá zemina, letiště v Kumamotu bylo uzavřeno a některé dálnice zavalily sesuvy půdy.

Úřady také vyzvaly lidi v zasažených oblastech aby se vyhýbali nebezpečným oblastem, hrozí totiž další silné otřesy. Japonský premiér Šinzó Abe varoval před dalšími problémy, které může způsobit očekávané špatné počasí v postižené oblasti. Na jihozápadě ostrova meteorologové předpovídají déšť a silný vítr, který může uvolnit masy kamení a půdy a způsobit ničivé sesuvy. „Dnešní den bude ještě velkou zkouškou,“ varoval premiér. Podle místních médií už sesuvy půdy zničily několik mostů důležitých pro zásobování postižených zón a vážně zkomplikovaly záchranné práce.

Vláda povolala na pomoc dvacet tisíc vojáků, do oblasti neštěstí byli povoláni i policisté a hasiči .

Malý výbuch sopky Aso.

Po otřesu se probudila i sopka Aso, jedna z největších na světě. Po malém výbuchu ze sopky stoupá sto metrů vysoký dým. Japonská meteorologická agentura vydala varování se stupněm závažnosti 2 na pětistupňové škále.

Japonská meteorologická agentura vydala v pátek po nejsilnějším otřesu varování před tsunami, později ho stáhla. Zemětřesení o síle 7,3 udeřilo v noci z pátku na sobotu místního času v 1:25 (18:25 SEČ). Otřes přišel z poměrně nízké hloubky desíti kilometrů.

Přerušené vysílání živé TV - Předběžné varování: Připravte se pro silný úder,...

„Série čtvrtečních silných zemětřesení tak byly zřejmě jen předtřesy pátečního otřesu,“ řekl televizi NHK Šinji Toda, profesor z univerzity Tohoku University. Po pátečním nočním zemětřesení následovalo několik velmi silných dotřesů dosahujících síly téměř šesti stupňů Richterovy stupnice. „Nebudeme překvapeni, když přijdou ještě další stejně silné dotřesy,“ řekl Reuters americký geolog John Bellini.

Například ve 2:48 SEČ přerušily japonské televize živé vysílání a vydaly varování před dalším silným otřesem. Dotřes o síle 5,4 s epicentrem pouhých sedm kilometrů od města Kumamoto vyděsil obyvatele a způsobil další praskliny na mnoha poškozených domech.

Zřícený dům v provincii Kumamoto...
Zbořené domy v japonském městě Kumamoto.

Zemětřesení o síle 6,5 stupně zasáhlo ve čtvrtek v 21:26 místního času (14:26 SELČ) oblast kolem města Kumamoto na ostrově Kjúšú. Na 44 tisíc lidí strávilo noc v provizorních přístřešcích, někteří z nich se ale již vrátili domů.

givVojtěch Gibiš, ČTK