Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Japonská televize mylně informovala o tom, že KLDR vypálila raketu. Dle stanice šlo o mediální výcvik

Odpal rakety při zkoušce nového vícenásobného raketometu, jenž sestrojila... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odpal rakety při zkoušce nového vícenásobného raketometu, jenž sestrojila... | foto: Reuters

TOKIO Japonská veřejnoprávní televize NHK mylně informovala, že Severní Korea vypálila raketu, která spadla do moře východně od pobřeží Japonska. Na internetových stránkách televize a v její aplikaci se zpráva objevila krátce po půlnoci místního času (ve čtvrtek po 16:00 SEČ). Televize ji po 20 minutách stáhla, za chybu se omluvila a uvedla, že zpráva měla sloužit jen v rámci „mediálního výcviku“, který stanice pořádá.

Falešná zpráva se objevila v době zvýšeného napětí v oblasti. KLDR před časem informovala, že má pro Spojené státy „vánoční dárek“, jeho podoba ale bude záležet na jeho dalších krocích. Ihned se objevily spekulace, že Severní Korea provede zkoušku balistické rakety, případně jaderný test.

Varování pro občany týkající se nejrůznějších katastrof či bezpečnostních hrozeb je jednou z povinností japonské veřejnoprávní televize. Její zaměstnanci rovněž často podstupují nejrůznější výcviky a školení, jak v případě například zemětřesení či jiných katastrof postupovat.

V procesu jaderného odzbrojení KLDR již několik měsíců nenastal žádný pokrok, navíc mezi Washingtonem a Pchjongjang začíná opět narůstat napětí. Podle televize CNN Severní Korea hodlá v případě, že se s Washingtonem nedohodne jinak, ukončit jednání o denuklearizaci.

KLDR tvrdí, že má balistickou raketu schopnou zasáhnout jakékoli místo v USA. Test mezikontinentální střely Hwasong-15 provedla v roce 2017. Podle odborníků ale Pchjongjang stále neprokázal, že bojová hlavice je schopná přečkat vstup do atmosféry, a rovněž potřebuje provést další letové zkoušky k ověření spolehlivosti a přesnosti střel.

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Žádný strach z viru, nejsme Čína, krotí vášně hlavní hygienička

Čínská chřipka a hlodavci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před sedmnácti lety svět zasáhla epidemie SARS. Viru, který způsobuje náhlý kolaps dýchání. Zemřelo skoro 800 lidí,...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!