Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Zrušení letu na poslední chvíli. Japonská vesmírná agentura odložila start rakety H-2A k Měsíci

Japonská vesmírná agentura JAXA odložila start rakety H-2A k Měsíci. foto: Reuters

Japonská vesmírná agentura JAXA v pondělí kvůli příliš větrným podmínkám v horních vrstvách atmosféry odložila start rakety H-2A, jejíž malý modul SLIM se má pokusit přistát na Měsíci. Napsala to agentura Reuters.
  9:18

Nový pokus o start by se mohl uskutečnit do poloviny září. Raketa měla z vesmírného střediska Tanegašima v jižním Japonsku odstartovat v 09:26 místního času (02:26 SELČ), ale 24 minut před startem oznámilo řídící středisko odklad. Vesmírná agentura později uvedla, že ve výšce 5000 až 15 000 metrů zaznamenala vítr o síle až 108 kilometrů za hodinu.

Jedná se už o třetí odklad startu kvůli špatným povětrnostním podmínkám. Nový start nebude možný dříve než ve čtvrtek. Doba vhodná pro odlet do vesmíru potrvá do 15. září, uvedla vesmírná agentura.

Pokus o první komerční přistání na Měsíci podle Tokia zřejmě selhal

Mise SLIM bude prvním pokusem japonské vesmírné agentury o přistání na Měsíci. O totéž se letos pokusila soukromá japonská společnost ispace s modulem Hakuto-R. Ten dosáhl oběžné dráhy kolem Měsíce, měkce dosednout na měsíční povrch se mu však nepovedlo.

Pro raketu H2-A, kterou vyvinula JAXA společně s firmou Mitsubishi Heavy Industries (MHI), se jedná o 47. start do vesmíru. Z předchozích 46 startů jich bylo 45 úspěšných. Po selhání nové rakety H3 na začátku března však JAXA kvůli vyšetřování poslední start rakety H2-A o několik měsíců posunula.

V oblasti jižního pólu Měsíce minulý týden úspěšně přistál indický modul Vikrám, ruské Luně-25 se naopak přistání nezdařilo. Dopravit svou technologii na Měsíc dokázaly kromě Indie již dříve Spojené státy, Rusko (Sovětský svaz) a Čína.

Autoři: ,