Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Japonsko a Thajsko hlásí nové případy koronaviru, pokračují evakuace

Zařízení na kontrolu teploty před obchodním domem v Bangkoku v Thajsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zařízení na kontrolu teploty před obchodním domem v Bangkoku v Thajsku. | foto: Reuters

Bangkok/Tokio/Londýn  Thajsko hlásí šest nových případů nákazy novým typem koronaviru. Dohromady už jich tato asijská země má 25. V Japonsku vzrostl počet nakažených o další tři na 23, informovala v úterý agentura Kjódó. Podle dostupných informací patří právě Japonsko a Thajsko, společně se Singapurem (24 případů), mezi země nejvíce zasažené novou epidemií mimo Čínu, kde vir podle úřadů nakazil přes 20 400 osob a 425 jich zabil.

Po jednom mrtvém hlásí Hongkong a Filipíny. Země celého světa dál přijímají opatření proti šíření infekce. Uzbekistán v úterý z Číny evakuoval 250 svých občanů. Británie vyzvala všechny své občany v Číně, aby pokud možno zemi opustili. Rusko chystá na Sibiři zřídit karanténní oblast pro své evakuované.

Lidé s ochrannými rouškami v Bangkoku.
Buddhistický mnich v Bangkoku.

Thajsko oznámilo šest nových případů nákazy koronavirem, který může způsobit až zápal plic nebo i zabíjet. Jsou to čtyři Thajci a dva Číňané z čínského velkoměsta Wu-chan, které je ohniskem epidemie. Stav jednoho z nakažených je vážný a tento člověk má také tuberkulózu.

Dva Thajci jsou manželé, kteří nedávno cestovali do Japonska. Další dva jsou motocykloví taxikáři, kteří vozili i čínské turisty. Motorizované tříkolky nazývané tuk-tuk, používané obvykle jako taxi, jsou všudypřítomné zejména v thajské metropoli Bangkoku.

Thajsko v úterý podle informací agentury Reuters letecky evakuovalo z Wu-chanu 138 svých občanů. Všichni jsou podle thajského ministerstva zdravotnictví zdraví, ale budou v karanténě.

Japonský premiér Šinzó Abe v úterý oznámil, že Tokio by mohlo rozšířit zákaz vstupu do země pro cizince - zatím se týká osob, které v poslední době pobývaly v provincii Chu-pej s metropolí Wu-chan; nově by se mohl vztahovat i na lidi, kteří pobývali v dalších čínských provinciích. Zároveňv úterý japonské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že počet infikovaných novým virem v zemi stoupl z dosavadních 20 na 23.

Karanténní zóna v Rusku

Británie, která má zatím dva nakažené, v úterý vyzvala své občany aktuálně pobývající v Číně, aby zemi opustili, „pokud mohou“. Ministr zahraničí Dominic Raab dodal, že Londýn pracuje na repatriaci Britů, kteří pracují v provincii Chu-pej.

Ruská vicepremiérka Taťjana Golikovová v úterý oznámila, že Rusko zřídí v sibiřské Ťumeňské oblasti karanténní zónu pro své občany evakuované z čínského ohniska epidemie. Podle agentury Interfax tam evakuovaní Rusové mají strávit 14 dní; zatím jsou ale všichni považováni za zdravé.

Rusko, které má s Čínou společnou pozemní hranici dlouhou 4300 kilometrů, minulý týden oznámilo dva první případy koronaviru na Sibiři. V obou případech šlo o čínské občany.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...