Středa 3. března 2021svátek má Kamil 0 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Japonsko bude mít po 54 letech novou vládu

Lídr Demokratické strany Japonska a pravděpodobný nový premiér Jukio Hatojama.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lídr Demokratické strany Japonska a pravděpodobný nový premiér Jukio Hatojama. | foto: ČTK

TOKIO Opoziční Demokratická strana Japonska (DPJ) pravděpodobně drtivě zvítězila v dnešních předčasných volbách. Podle odhadů japonských médií po uzavření volebních místností získala nejméně 300 z 480 křesel v dolní komoře japonského parlamentu, uvedly světové agentury. Konečné oficiální výsledky se očekávají v pondělí.

Podle soukromé televize Asahi si středolevá DPJ připsala 315 křesel, veřejnoprávní NHK ji přisuzuje 300 míst. Při hlasování před čtyřmi roky DPJ získala 113 mandátů.

Odhady, které vycházejí z odpovědí odvolivších, tak potvrdily předvolební průzkumy, jež předpovídaly konec půlstoletí téměř nepřerušované vlády Liberálnědemokratické strany (LDP) premiéra Taróa Asa. V čele vlády jej tak s největší pravděpodobností nahradí předseda a zakladatel DPJ Jukio Hatojama. LDP byla v Japonsku s malou přestávkou u moci od roku 1955.

Kdo je Jukio Hatojama

Rodák z Tokia získal elitní vzdělání na Tokijské univerzitě a doktorát v oboru inženýrství na Stanfordově univerzitě. Politickou dráhu zahájil v LDP. Ve Sněmovně reprezentantů zasedá od roku 1986. Ve straně svého děda patřil k frakci Kakueie Tanaky, v roce 1993 se ale zařadil mezi stranické rebely a z LDP odešel. V letech 1993 až 1994 vykonával funkci zástupce tajemníka vlády v kabinetu Morihira Hosokawy.

Hatojama stál u zrodu dvou politických stran. V Nové straně zvěstování (Šintó sakigake) dělal generálního tajemníka. V září 1996 založil DJP a současně se stal i jejím spolupředsedou.

Stranu vedl celkem třikrát v období let 1996 až 1997, 1999 až 2002. Současný mandát má od května 2009. Jeden z předních politiků "nového stylu" by v politice rád odboural struktury minulosti. S bývalým stranickým předsedou Ičiróem Ozawovou, který má pověst schopného muže a šedé eminence DJP, ho pojí dobré kolegiální vztahy. Hatojama je ženatý a má jednoho syna. Jeho žena Mijuki získala proslulost jako operní pěvkyně.

,

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Očkování proti covidu na Slovensku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Očkování proti covidu na Slovensku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Očkování proti covidu na Slovensku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...