Úterý 21. ledna 2020svátek má Běla 1 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Japonsko bude mít po 54 letech novou vládu

Lídr Demokratické strany Japonska a pravděpodobný nový premiér Jukio Hatojama.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lídr Demokratické strany Japonska a pravděpodobný nový premiér Jukio Hatojama. | foto: ČTK

TOKIO Opoziční Demokratická strana Japonska (DPJ) pravděpodobně drtivě zvítězila v dnešních předčasných volbách. Podle odhadů japonských médií po uzavření volebních místností získala nejméně 300 z 480 křesel v dolní komoře japonského parlamentu, uvedly světové agentury. Konečné oficiální výsledky se očekávají v pondělí.

Podle soukromé televize Asahi si středolevá DPJ připsala 315 křesel, veřejnoprávní NHK ji přisuzuje 300 míst. Při hlasování před čtyřmi roky DPJ získala 113 mandátů.

Odhady, které vycházejí z odpovědí odvolivších, tak potvrdily předvolební průzkumy, jež předpovídaly konec půlstoletí téměř nepřerušované vlády Liberálnědemokratické strany (LDP) premiéra Taróa Asa. V čele vlády jej tak s největší pravděpodobností nahradí předseda a zakladatel DPJ Jukio Hatojama. LDP byla v Japonsku s malou přestávkou u moci od roku 1955.

Kdo je Jukio Hatojama

Rodák z Tokia získal elitní vzdělání na Tokijské univerzitě a doktorát v oboru inženýrství na Stanfordově univerzitě. Politickou dráhu zahájil v LDP. Ve Sněmovně reprezentantů zasedá od roku 1986. Ve straně svého děda patřil k frakci Kakueie Tanaky, v roce 1993 se ale zařadil mezi stranické rebely a z LDP odešel. V letech 1993 až 1994 vykonával funkci zástupce tajemníka vlády v kabinetu Morihira Hosokawy.

Hatojama stál u zrodu dvou politických stran. V Nové straně zvěstování (Šintó sakigake) dělal generálního tajemníka. V září 1996 založil DJP a současně se stal i jejím spolupředsedou.

Stranu vedl celkem třikrát v období let 1996 až 1997, 1999 až 2002. Současný mandát má od května 2009. Jeden z předních politiků "nového stylu" by v politice rád odboural struktury minulosti. S bývalým stranickým předsedou Ičiróem Ozawovou, který má pověst schopného muže a šedé eminence DJP, ho pojí dobré kolegiální vztahy. Hatojama je ženatý a má jednoho syna. Jeho žena Mijuki získala proslulost jako operní pěvkyně.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...