18. listopadu 2014 11:42, aktualizováno  12:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Japonsko čekají předčasné volby, premiér Abe nechce zvyšovat daně

Japonský premiér Šinzo Abe. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonský premiér Šinzo Abe. | foto: Reuters

TOKIO Japonský premiér Šinzó Abe odloží plánované zvýšení daně z obratu až do dubna 2017 a zároveň se rozhodl vypsat předčasné volby. Dolní komoru parlamentu chce rozpustit už 21. listopadu. Abe to podle televize NHK řekl na zasedání představitelů vládní Liberálnědemokratické strany (LDP).

Přehodnotit plány na zvýšení daně z obratu přiměly premiéra mimo jiné údaje o hospodářském poklesu země. Podle pondělního sdělení Tokia japonská ekonomika překvapivě sklouzla do recese, když hrubý domácí produkt po propadu ve druhém čtvrtletí klesl ve třetím kvartálu v ročním přepočtu o 1,6 procenta.

Abe již dříve prohlásil, že před přijetím finanční reformy musí Japonsko ukončit deflaci a posílit růst ekonomiky.

Volby za necelý měsíc

Předseda japonské vlády v úterý uvedl, že se rozhodl rozpustit dolní sněmovnu parlamentu. Předčasné volby, kterými chce Abe podpořit svůj mandát k odkladu zvýšení daní, by se podle agentury Reuters měly konat 14. prosince.

ČTĚTE TAKÉ:

Koalici vedené Abeho Liberálnědemokratickou stranou prakticky nehrozí, že by mohla ztratit většinu v dolní komoře parlamentu, vzhledem ke slabé opozici. V posledních průzkumech veřejného mínění přesahovala podpora LDP 36 procent, zatímco pro opoziční Demokratickou stranu Japonska (DPJ) by hlasovalo jen 7,9 procenta respondentů.

Premiér zdědil plán zvýšení daně z obratu po svém předchůdci Jošihiko Nodovi. Tehdejší vláda v čele s Demokratickou stranou Japonska, s podporou v té době opoziční LDP, schválila plán zvýšení daně na dvojnásobek, tedy na deset procent. Finance získané tímto opatřením by měly jít na pokrytí stoupajících nákladů na sociální zabezpečení a na snížení zadluženosti Japonska.

Lidovky.cz, ČTK