Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Japonsko dva dny poté: na některých místech dochází jídlo a palivo

Svět

  10:46
SENDAI - Dlouhé fronty v obchodech s potravinami a na čerpacích stanicích společně s pokračujícími následnými otřesy a výpadky dodávek elektrického proudu přivítaly mnohé obyvatele Japonska dnes ráno, dva dny po ničivém zemětřesení a tsunami, napsal zpravodajský server CNN.

Japonec uklízí ve svém zničeném domě foto: Reuters

Zásoby jídla a paliva docházejí v Sendai, pobřežním městě na severu země, které leží v blízkosti ohniska pátečního zemětřesení. Ti, kdo přežili otřesy a rozhodli se zůstat ve městě, museli vystát dvouhodinové fronty v supermarketu, pokud chtěli nakoupit potraviny.

"Na benzince se čekalo netuším jak dlouho a palivo se tu čerpalo ručně, protože nešel proud," ohlásil CNN internetový uživatel ze Sendai používající přezdívku joeyjenkins. Elektřina podle něj nešla až do dnešního rána. Školy a nemocnice v Sendai se přeměnily na útulky a dobrovolníci rozdávají lahve s vodou.

Čtěte také:

V hlavním městě Tokiu strach z možného výpadku elektřiny vyvolal horečné skupování baterek a svítilen. "Ve zprávách v sobotu večer muselo být něco o výpadku elektřiny," sdělila CNN šestadvacetiletá Jessica Tekawaová, "protože když jsme s přítelem zkoušeli sehnat někde baterku, tak byly všude vyprodané." Stejné to podle ní bylo i s vodou v každém obchodě, do kterého vešla, což zřejmě to způsobily zprávy o možné kontaminaci vody.

Na nervy Japonců brnká zdánlivě nekonečné množství následných otřesů. Americký seismologický úřad zaznamenal více než 140 podobných otřesů o síle 4,5 stupně Richterovy škály nebo vyšší, z nichž nejsilnější měl 6,4 stupně a došlo k němu u východního pobřeží Japonska.Zemětřesení v Japonsku.

To, že bylo hodně následných otřesů, potvrdila také Jasue Schumakerová, rodačka ze Sendai, která trvale žije na Havaji, ale byla právě navštívit nemocnou matku, když zemětřesení udeřilo. "Ten den, kdy se to stalo, následovaly neustále další otřesy. Noc na dnešek byla lepší, ale pořád se to tu hodně třáslo," dodala.

Následné otřesy jsou zdrojem neustálého napětí a strachu pro ty, kdo zemětřesení přežili, řekl CNN Gary Tuchman. "Lidi se bojí, jestli nemůže přijít následný otřes, který by byl silnější než původní zemětřesení," dodal. "Pokaždé, když se to zatřese, naskočí okamžitě strach." Japonská armáda dnes ráno prohledávala Sendai a pátrala po lidech, kteří by ještě mohli být uvěznění v troskách. Na předměstí, kde se pátrání soustředilo, je pořád ještě několik set pohřešovaných.

Nad Sendai přelétaly vrtulníky, z nichž jeden evakuoval člověka ze střechy poškozeného domu. Zablácenými ulicemi procházeli dělníci v ochranných přilbách a s lopatami. Město bylo stále pokryto troskami a stojatou vodou po tsunami. Čtyři až pět kilometrů dál od města zůstaly poškozené domy - anebo jednoduše zmizely. Automobily jsou naskládané jeden na druhém a všechno je pokryté hnědým bahnem.

Absolutně na prvním místě by teď podle Schumakerové měli být ti, kdo jsou ještě pohřešovaní. "Nemáme elektřinu, vodu, palivo, potřebujeme jídlo," řekla třesoucím se hlasem. "Ale prosím, pomozte lidem, kteří přišli o domov a těm, kdo na střechách budov čekají na záchranu."

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat