Středa 3. března 2021svátek má Kamil 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Japonsko ochromila velká voda, z domovů vyhnala přes sto tisíc lidí

Řada obyvatel vyhledala útočiště před velkou vodou na střechách svých domů,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řada obyvatel vyhledala útočiště před velkou vodou na střechách svých domů,... | foto: ČTK

TOKIO Více než 100 000 lidí muselo opustit své domovy kvůli rozsáhlým záplavám a sesuvům půdy, které ve čtvrtek postihly severovýchod Japonska.

Nejhůře postiženo je město Džósó, které leží asi 50 kilometrů severně od Tokia. V důsledku povodní se pohřešují dva lidé, 17 se jich zranilo. Řada místních obyvatel vyhledala útočiště před velkou vodou na střechách svých domů, odkud je vyzvedávaly vrtulníky.

Japonská veřejnoprávní televize NHK uvedla, že mnoho z celkových asi 65 000 obyvatel města potřebuje naléhavě pomoc. Voda se obrovskou rychlostí dostala do města Džósó, když se protrhly břehy řeky Kinugawa. Povodeň vyvracela stromy, ničila domy a auta nebo je dokonce odnášela pryč.

Úřady podle agentury AP připustily, že záchranáři nemají kapacitu na rychlou pomoc všem postiženým a požádaly o pomoc armádu. Do akce se následně zapojilo až 12 vojenských helikoptér. Televize odvysílala záběry zoufalých obyvatel města, jak mávají ručníky na záchranáře z horních pater domů.

Evakuace ze zaplaveného města Džósó.

Evakuace ze zaplaveného města Džósó.

Voda všechno smetla

V televizní reportáži bylo také vidět záchrannou akci na pomoc postarším japonským manželům, jak drží v náručí dva vyděšené psy, zatímco povodeň odnášela části jejich domu. Další muž vyvázl jen díky tomu, že se mu podařilo zachytit se sloupu elektrického vedení.

„Myslel jsem si, že jsem v bezpečí, protože bydlím na kopci. Brzy ale voda vystoupala až nahoru a smetla všechno pryč,“ řekl bosý obyvatel Džósó japonské televizi poté, co byl zachráněn s pomocí vrtulníku.

Kritická situace je v prefekturách Ibaraki a Točigi, kde úřady vyhlásily nejvyšší stupeň pohotovosti. V těchto oblastech jsou problémy s dodávkami elektřiny, na mnoha místech je přerušena doprava, zrušena či zpožděna byla řada leteckých a železničních spojů. Některé silnice musely být uzavřeny. Mezi nezvěstnými je třiašedesátiletá žena, jejíž dům zavalil sesuv půdy, a sedmdesátiletý muž, jehož dům pohltila voda.

Záplavy v Japonsku.

Záplavy v Japonsku.

Bojí se i Fukušima

Varování před nepříznivým počasím vyhlásila i prefektura Fukušima, kde se nachází jaderná elektrárna poškozená zemětřesením a tsunami z roku 2011. Mluvčí provozovatele elektrárny, firmy TEPCO, uvedl, že odvodňovací čerpadla při stávajících lijácích nápor nezvládají. V areálu elektrárny Fukušima se skladuje množství radioaktivní vody, která byla použita k ochlazování poničených reaktorů.

Záplavové lijáky přišly na východ Japonska den poté, co se ve středu přes hlavní japonský ostrov Honšú přehnal tajfun Etau. Kvůli němu úřady vyzvaly preventivně k evakuaci statisíce lidí, včetně obyvatel některých čtvrtí Tokia.

V srpnu v Japonsku jeden člověk zahynul a více než 70 lidí bylo zraněno během tajfunu Goni. Také tehdy byla narušena železniční a letecká doprava a přes 600 000 osob bylo vyzváno k evakuaci.

Na východě Japonska se teď formuje další, v pořadí už 19. tajfun letošní sezony.

Mladá žena odpočívá poté, co byla evakuována ze svého domova postiženého...

Mladá žena odpočívá poté, co byla evakuována ze svého domova postiženého záplavami.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!