26. července 2018 7:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Japonsko popravilo dalších šest členů sekty Óm šinrikjó, která útočila sarinem

Duchovní vůdce Óm šinrikjó Šókó Asahara s poradcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Duchovní vůdce Óm šinrikjó Šókó Asahara s poradcem. | foto: APČTK

Tokio V Japonsku ve čtvrtek popravili dalších šest členů sekty Óm šinrikjó, která je zodpovědná mimo jiné za plynový útok v tokijském metru z roku 1995. Nervový plyn sarin tehdy zabil 13 lidí a zhruba 6300 tisíce dalších přiotrávil. Zakladatel a duchovní vůdce sekty Šókó Asahara a šest jeho stoupenců bylo popraveno již na počátku července. K nejvyššímu trestu za teroristický čin v tokijském metru odsoudily japonské soudy celkem 13 členů sekty. Sedm jich bylo oběšeno 6. července, zbylých šest ve čtvrtek.

Ve víře sekty, kterou Asahara založil v roce 1987, se prolínalo učení buddhismu a hinduismu s apokalyptickými předpověďmi. Óm šinrikjó hlásala, že v roce 1997 nastane konec světa a nový svět vytvoří skupina vyvolenců náležejících k sektě. K dosažení tohoto cíle bylo nutné zajistit dostatek zbraní a vyrobit účinný plyn, který měl být použit k útoku na nejvyšší instituce, včetně císařského paláce. Sekta údajně připravovala i použití biologických zbraní se smrtícím virem ebola.

Celkem je Óm šinrikjó zodpovědná za smrt 29 lidí a zranění dalších 6500 osob.

Tokijský atentát byl nejhorší teroristický čin v Japonsku od druhé světové války a vůbec první útok svého druhu na světě provedený chemickou zbraní.

Japonsko je - vedle Spojených států - jedinou z hospodářsky nejvyspělejších zemí světa, kde se trest smrti stále vykonává, přestože je kvůli tomu Tokio terčem kritiky ze zahraničí i ze strany organizací jako Amnesty International.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.