Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Japonsko v boji s terorem: posílá peníze, je připraveno vyslat i vojáky?

Japonský premiér Šinzó Abe. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonský premiér Šinzó Abe. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Zatímco se utváří mezinárodní koalice pro boj s organizací Islámský stát, může Japonsko jen stěží zůstat stranou, jako by události v Evropě a na Blízkém východě byly jen požárem na druhé straně řeky, píše deník Le Monde. Tokio se může zhostit nové mezinárodní odpovědnosti, protože parlament loni schválil bezpečnostní zákony. Pokud budou splněny některé podmínky, může v rámci kolektivní aliance pomoci spojencům, na které někdo zaútočí.

Při listopadovém jednání s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem vyjádřil japonský premiér Šinzó Abe solidaritu Francii a zdůraznil význam společných opatření mezinárodního společenství proti terorismu.

Peníze od nepřítele Islámského státu

Je Japonsko připraveno jít dále za tuto morální podporu a ekonomickou a humanitární pomoc zemím Blízkého východu bojujícím proti Islámskému státu? Ministerstvo zahraničí připomíná, že souostroví finančně přispívá ke stabilitě Blízkého východu ekonomickou pomocí (loni v přepočtu 62,5 miliardy Kč), která má pomoci předcházet terorismu. Tokio navíc ztrojnásobilo pomoc zemím regionu, zejména Jordánsku a Libanonu, aby usnadnilo přijímání iráckých a syrských běženců na jejich území. Svou imigrační politiku však nezměnilo: v roce 2014 přijalo z 5000 žadatelů pouze 11 osob.

V propagandě Islámského státu patří Japonsko mezi nepřátele. Atentáty v Paříži Japonce znepokojily: podle průzkumu agentury Kjódó z konce listopadu se téměř 80 procent respondentů obávalo, že by atentáty mohly zasáhnout i Japonsko. Vzhledem ke konání summitu zemí G7 letos v květnu v Japonsku a olympijským hrám v roce 2020 Tokio posiluje bezpečnost zejména protiteroristickými zpravodajskými jednotkami. Země je totiž špatně připravena na to, aby dokázala identifikovat rizika atentátů a sestavovat seznamy podezřelých osob v právním rámci, který vykazuje trhliny, uvedl francouzský deník Le Monde.

Experti na bezpečnostní otázky soudí, že Japonsko není bezprostředně teroristy ohroženo. Muslimská menšina tam je málo početná (80 000 osob) a klidná. Islám tam je málo znám a nepohlíží se na něj negativně. Z důvodu velmi přísných zákonů je v Japonsku mimořádně obtížné opatřit si střelné zbraně. Tokio by se naopak mohlo stát terčem kybernetických útoků, upozornil v rozhovoru s agenturou Bloomberg předseda výboru pro veřejnou bezpečnost Taro Kono.

Obětí Islámského státu se už v minulosti stal jiný japonský novinář: Kendži...
„Jsem Kendži.“ Demonstrace na podporu Kendžiho Gota před sídlem japonské vlády...

Nepadnout do léčby

„Japonsko se musí vyvarovat emotivních reakcí, aby neupadlo do léčky, kterou Islámský stát nastražil Západu,“ domnívá se Satoši Ikeuči z Tokijské univerzity. „Nebylo by správné zaútočit vojensky na Islámský stát bez perspektivy reálné politiky, protože tím by se probudily spící buňky rozeseté po světě a pak by přistoupily k teroristickým akcím,“ varuje.

„Japonsko se obává zpřísnění americké politiky vůči Islámskému státu, což by s sebou neslo dvojí nebezpečí: Tokio by bylo nuceno logisticky podpořit Spojené státy, které by se odvrátily od Asie a nevěnovaly by dostatečnou pozornost nebezpečí, které je podle Tokia hlavní - totiž ambice Číny nahradit Spojené státy v pozici dominantní mocnosti v regionu,“ dodává Ikeuči.

Taktickou podporou západních sil může Japonsko více ztratit než získat, soudí jeden bývalý japonský diplomat. Jeho příspěvek by byl skromný vzhledem k tomu, že má zatím omezené možnosti použít sílu.

Skrytá hrozba

Může Tokio zůstat stranou krize na Blízkém východě a jejích dopadů na Evropu, nebo se má více angažovat? V Japonsku jsou dva tábory: jeden soudí, že by sice mělo odsuzovat terorismus, ale trvat na tom, že životy civilního obyvatelstva, které je na Blízkém východě bombardováno, mají stejnou hodnotu, jako životy obětí násilí kdekoli ve světě, píše politolog Džiró Jamaguči.

Pravicový tábor zdůrazňuje skryté hrozby pro Japonsko a požaduje posílení role státu a revizi ústavy. Znepokojení veřejnosti přispívá k takovému vývoji, kdy stejně jako jinde vzniká riziko nepříjemných dopadů na svobody občanů.

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...