Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 24 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Japonsko vyhlásilo nejvyšší pohotovost

Měření radiace.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Měření radiace. | foto: Reuters

TOKIO Japonsko vyhlásilo nejvyšší pohotovost v boji s radioaktivním ohrožením. Premiér Naoto Kana uvedl, že havárie v jaderné elektrárně uvrhla zemi do nejvážnější krize po druhé světové válce. Východně od poškozené elektrárny dnes seizmologové zaznamenali další poměrně silné zemětřesení.

Celková škoda způsobená zemětřesením a vlnou cunami z 11. března může podle vládních odhadů dosáhnout částky 310 miliard dolarů (5,4 bilionu korun).

Dramatický vývoj se soustřeďuje na únik vysoce toxického plutonia do půdy v okolí elektrárny a na likvidaci radioaktivní vody, kterou technici objevili v betonových tunelech pod reaktory.

Toxické plutonium

Odstranění vody, které je podmínkou obnovy chladícího systému, může podle expertů trvat týdny i měsíce. Podle nedělních měření její radioaktivita stotisíckrát překračuje normu. Záchranné týmy nyní musejí provádět dva téměř neslučitelné úkony - čerpat do elektrárny vodu k ochlazování reaktorů, a zároveň z ní odčerpávat vodu zasaženou radioaktivitou.

Ničivá tsunami

Oblast bezprostředně přiléhající k poškozené elektrárně dnes postihlo další poměrně silné zemětřesení. Ohnisko otřesů o síle 6.4 stupně bylo východně od pobřeží prefektury Mijagi a nacházelo se poměrně hluboko pod mořským dnem, takže žádné škody hlášeny nebyly.

Sérii otřesů o síle čtyři až pět stupňů Richterovy stupnice dnes ohlásily i ruské seizomologické stanice na jižních a středních Kurilách.

Na 400 techniků, kteří se bezprostředně podílejí na omezení škod ve fukušimské elektrárně, pracuje podle japonských médií v krajně obtížných podmínkách. Lidé spí na matracích podložených olověnými deskami, aby se chránili před radiací. Vstávají časně ráno a stravování omezují jen na rychlou snídani, protože přes den není na jídlo čas.

Podívejte se

Technické týmy se snaží maximálně využít denní světlo, protože práce po setmění je v podmínkách poškozené elektrárny nebezpečná. Večer se lidé scházejí na společné poradě, aby se podle japonského zvyku potleskem a skandováním hesla "zvítězíme" vzájemně povzbudili. Po týdnu se z bezpečnostních důvodů technické týmy obměňují.

11 tisíc potvrzených obětí

Zemětřesení a tsunami z 11. března si zatím vyžádaly více než 11 tisí potvrzených obětí, ale dalších více než 17 tisíc lidí je nezvěstných. Zhruba 190 tisíc lidí je v nouzových ubytovnách.

V tokijském parlamentu dnes zesílilo volání po rozšíření ochranné zóny a evakuaci dalších desetitisíců lidí. Zatím své domovy muselo opustit na 70 tisíc lidí bydlících ve dvacetikilometrovém okruhu kolem poškozené elektrárny. Poslanci navrhují, aby se povinná evakuace vztahovala na okruh 30 kilometrů, tedy na dalších 130 tisíc lidí.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...