Pátek 25. června 2021svátek má Ivan 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení. Způsobilo i menší tsunami

Japonsko zasáhlo zemětřesení o síle 7,3 stupňů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonsko zasáhlo zemětřesení o síle 7,3 stupňů. | foto: NHK World

Honšú Severovýchod hlavního japonského ostrova Honšú v pondělí večer středoevropského času zasáhlo zemětřesení o síle 7,4 stupně Richterovy škály. Zemětřesení si vyžádalo 12 lehce zraněných. Otřesy zastavily rychlovlaky šinkanzen, zrušeny byly i další vlakové spoje a řada letů.

Zemětřesení zasáhlo oblast prefektury Fukušima, kde ničivé zemětřesení v roce 2011 zničilo jadernou elektrárnu. Na pobřeží bylo tentokrát zaznamenáno jen menší tsunami s vlnami vysokými maximálně 1,4 metru.

Otřesy naplno zasáhly severovýchod Honšú, epicentrum se nacházelo v moři asi 67 kilometrů severovýchodně od města Iwaki ve Fukušimské prefektuře, otřesy vycházely z hloubky deseti kilometrů. Americká geologická služba nejprve uváděla intenzitu otřesů na 7,3 stupně, později údaj snížila na 6,9 stupně. Japonská meteorologická agentura uvádí sílu 7,4 stupně. Otřesy byly znatelné i v Tokiu, které leží jižně od Fukušimské prefektury.

Japonská televize odvysílala záběry z postižené oblasti, na kterých je vidět zboží vypadané z regálů v obchodech na zem či knihy smetené z polic v knihovně. Žádné velké škody ale nebyly hlášeny, kromě požáru v rafinérii ve městě Iwaki.

Úřady ihned po hlavním otřesu, který doprovázelo několik dalších následných záchvěvů, vydaly varování před až třímetrovými cunami. Naměřeny ale byly jen vlny o výšce 1,4 metru. V Iwaki žádná z vln podle informací Reuters nepřekonala přílivové bariéry.

V březnu 2011 postihlo severovýchodní pobřeží Japonska zemětřesení o síle devíti stupňů, které vyvolalo masivní vlnu cunami. Zahynulo asi 18 500 lidí. Otřesy a mořské vlny rovněž vážně poškodily jadernou elektrárnu Fukušima.

Reaktory jaderné elektrárny Fukušima, která byla v roce 2011 vyřazena z provozu právě vlnou tsunami, podle japonského zpravodajství nebyla zasaženy a v okolí nebyly zaznamenány žádné změny v koncentraci radiace, pouze došlo ke krátké odstávce chlazení třetího reaktoru.

Provozovatel elektrárny společnost Tepco nyní nejprve ohlásila, že nové otřesy nezpůsobily v poničeném jaderném zařízení žádné další škody. Naměřena nebyla ani zvýšená radioaktivita, uvedla DPA. Později Tepco informovala o krátkém výpadku chladicího systému v bazénu pro dočasné skladování vyhořelého paliva.

Ačkoli je fukušimská elektárna zničená a vyřazená z provozu, palivo ve skladovacích nádržích je nutné nadále chladit. Podle Reuters je na místě uloženo 2544 palivových tyčí. Tepco uvedla, že po rozechvění hladiny v nádrži se automaticky odpojila jedna z pump, její práci následně zastal záložní aparát.

,

Nepadla jediná pokuta. Lidé našli fígl, jak obelstít kontroly na zahrádkách

Hygienici začali s kontrolami na zahrádkách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Potvrzení o negativním testu na covid, prosím. To je věta, kterou nyní začíná většina kontrol zahrádek u restaurací. V...

Jak vybrat očkovací centrum? Správná volba může ‚zkrátit‘ frontu i o týdny

Národní očkovací centrum proti covid 19. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do plánování dovolených vedle skloubení volna v práci, výběru destinací a propočtu nákladů letos přibývá další...

Sbalit a jedeme! Evropa se otevírá Čechům, podmínky vstupu se však liší

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Letní turistická sezona začne symbolicky v pátek 28. 5. Vyjíždí první „žlutý“ vlak RegioJet do Chorvatska. Z Evropy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!