Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Japonský lék na chřipku zabírá na Covid-19, tvrdí Číňané. Nefunguje ale u těžších případů

Koronavirus v Číně. (Ilustrační foto) foto: Reuters

TOKIO/PEKING - Japonský lék, který se používá hlavně na běžnou chřipku, podle čínských zdravotnických úřadů výborně funguje i proti onemocnění Covid-19 způsobené novým typem koronaviru. Podle čínského ministerstva vědy lék favipiravir, známý též jako avigan, vykazuje výsledky u pacientů ve Wu-chanu a Šen-čenu.
  9:53

„Má vysoký stupeň bezpečnosti a je jasně efektivní během léčby,“ řekl na adresu přípravku člen vedení ministerstva Čang Sin-min. Pacienti, jimž byl podáván, přestali vykazovat známky nákazy po zhruba čtyřech dnech, zatímco běžný průměr je 11 dnů. Rentgenové snímky plic navíc ukázaly zlepšení u 91 procent pacientů. Celkem zatím favipiravir lékaři využili na 340 lidech.

Lékárnám docházejí léky na horečku Paralen a Ibalgin, výrobce zvyšuje produkci

Výrobce, japonská společnost Toyama Chemical z koncernu Fujifilm, odmítl slova čínských úřadů pro The Guardian komentovat. Akcie firmy ale i díky pochvale ze strany Číny vyletěly za den o více než čtrnáct procent.

Lékaři v Japonsku využívají favipiravir pro klinické studie léčení nemoci Covid-19. Podávají ho pacientům s mírnými až středními příznaky s nadějí, že se koronavirus v těle nebude rozmnožovat. Japonské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že lék nefunguje moc dobře u pacientů těžkými příznaky nemoci. „Dali jsme ten lék asi 70 nebo 80 lidem, ale zdá se, že nefunguje tak efektivně v případech, kdy už se virus v těle rozšířil,“ uvedl zdroj z ministerstva.

Podobná omezení podle The Guardian mají i antivirotika, která se běžně podávají pacientům s HIV – lopinavir a ritonavir. 

V roce 2016 japonská vláda například dodala favipiravir do Guiney, kde měl pomoci bojovat s epidemií eboly. K případnému nasazení proti Covid-19 by lék potřeboval plné posvěcení ze strany japonské vlády, vzhledem k tomu, že se původně jedná o lék na chřipku.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat