Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Japonský ministr se chtěl inspirovat nacisty. Teď se omlouvá

Svět

  22:06
TOKIO - Japonský vicepremiér a ministr financí Taró Aso dnes odvolal své prohlášení, že by Japonsko mělo následovat příkladu nacistů při změně ústavy. Jeho výrok vyvolal protesty ze strany sousedních zemí a bojovníků za lidská práva.

Taró Aso foto: Reuters

Aso vzbudil rozhořčení svým pondělním tvrzením, že by se Japonsko mělo inspirovat tím, jak nacistická strana před druhou světovou válkou nepozorovaně měnila německou ústavu. Obdobnou tichou taktiku by podle něj japonští politici měli volit i při kontroverzních návštěvách svatyně Jasukuni v Tokiu, kde je mezi 2,5 milionu válečných obětí uctíváno i 14 odsouzených válečných zločinců.

Při rozhovoru s novináři dnes Aso řekl, že jeho slova byla špatně pochopena. Chtěl prý pouze zdůraznit, že halasná debata o tom, zda by Japonsko mělo změnit svou poválečnou pacifistickou ústavu, podle níž japonská armáda může zasahovat jen v případě sebeobrany, není prospěšná. "Je velmi nešťastné a politováníhodné, že moje komentáře týkající se nacistického režimu byly nesprávně interpretovány. Chtěl bych své poznámky ohledně nacistického režimu vzít zpět," řekl.

ČTĚTE TAKÉ:

Kritiky vládní Liberálnědemokratické strany znepokojují návrhy této strany upravit japonskou poválečnou ústavu, mimo jiné s cílem umožnit větší působnost japonské armádě. Ústava, jejíž text navrhovaly po druhé světové válce Spojené státy, zakazuje Japonsku použít sílu v mezinárodních konfliktech s výjimkou sebeobrany.

Jaké techniky nacistické vlády jsou inspirativní?

Japonsko bylo ve druhé světové válce spojencem Německa a okupovalo velkou část Asie. Právě japonská vojenská agrese z minulých dob je důvodem ke stávajícímu omezení role japonské armády. Aso má kontroverzní výroky v oblibě. V minulosti už se musel omlouvat třeba za to, že označil seniory za přítěž společnosti, žertoval o lidech trpících Alzheimerovou nemocí či přirovnal opoziční Demokratickou stranu Japonska k fašistům.

Nejnovější Asovy poznámky vyvolaly hněv mimo jiné u Střediska Simona Wiesenthala, které ministra vyzvalo, aby "okamžitě objasnil" své komentáře."Jaké techniky nacistické vlády jsou inspirativní? Jak potají ochromit demokracii?" uvedl v prohlášení rabín Abraham Cooper. Proti Asovým vyjádřením protestovali i vysocí představitelé Jižní Koreje a Číny, tedy zemí, které v minulosti trpěly invazí a okupací japonskou armádou.

Autoři: ,

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus
Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy, na kterém snadno usušíte ložní prádlo i oblečení...

Mohlo by vás zajímat