18. června 2019 16:39, aktualizováno  18:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Japonský ostrov Honšú zasáhlo zemětřesení. Varování před cunami bylo odvoláno

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

TOKIO Největší japonský ostrov Honšú zasáhlo zemětřesení o síle 6,8 stupně. Varování před přívalovou vlnou cunami pro severozápadní pobřeží ostrova bylo o něco později odvoláno. Místní jaderná elektrárna preventivně vypnula reaktory, informovala agentura Reuters. Otřesy nezpůsobily závažnější škody a nejsou hlášeny ani oběti na životech.

Japonská meteorologická služba uvedla, že ohnisko zemětřesení se nacházelo pod mořskou hladinou v hloubce deseti kilometrů, několik desítek kilometrů od pobřežního města Sakata v prefektuře Jamagata.

Úřady odvolaly varování před vlnou cunami, která podle původních zpráv mohla dosáhnout výšky až jednoho metru. V prefekturách Jamagata a Niigata bylo zaznamenáno mírné zvýšení vodní hladiny, podle úřadů ale nezpůsobilo větší škody, oznámila agentura Kjódó.

Jaderná elektrárna Kašivazaki-Kariva, ležící na pobřeží v oblasti zemětřesení, problémy nehlásí. Všech jejích sedm reaktorů bylo ale preventivně vyřazeno z provozu.

Domácnosti i šinkanzeny byly bez proudu

V Jamagatě a Niigatě podle agentury Kjódó postihly výpadky dodávek elektrické energie asi 10 000 domácností, v oblasti byly rovněž zastaveny rychlovlaky šinkanzen.

Vládní tajemník Jošihide Suga uvedl, že kabinet vytvořil zvláštní tým, který má za úkol získat přehled o možných zraněných a škodách na majetku. Podle něj však zatím nejsou žádné významnější škody hlášeny. Podle televize NHK utrpěl ve městě Murakami v důsledku otřesů lehčí zranění starší muž.

Japonsko je kvůli poloze na tektonických zlomech jednou z nejčastěji zasažených zemí z hlediska zemětřesení a vln cunami. V březnu 2011 zasáhl severovýchodní pobřeží mohutný otřes o síle devíti stupňů. Následná vlna cunami si vyžádala 18 000 lidských životů a způsobila jadernou katastrofu v elektrárně Fukušima.

ČTK

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.