Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 22 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Japonský premiér je jako první světový státník na návštěvě v Bidenově Bílém domě, chce společně s USA čelit Číně

Japonský premiér Jošihide Suga. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonský premiér Jošihide Suga. | foto: ČTK

WASHINGTON Japonský premiér Jošihide Suga se v pátek stal prvním světovým lídrem, který navštívil v Bílém domě amerického prezidenta Joea Bidena. Oba lídři se dohodli na nutnosti společného postupu vůči aktivitám Číny, potvrdili si rovněž závazek spolupracovat při vývoji nových technologií nebo v oblasti boje proti změnám klimatu, uvedli na společné tiskové konferenci po konci jednání.

Podle médií volba prvního Bidenova hosta od nástupu do prezidentské funkce podtrhuje centrální roli Tokia ve snaze Spojených států čelit rostoucí mezinárodní asertivitě Číny. Biden měl rovněž možnost potvrdit svůj závazek, že obnoví spojenectví, která utrpěla za vlády jeho republikánského předchůdce Donalda Trumpa.

Viceprezidentka Kamala Harris a japonský premiér Jošihide Suga v Bílém domě.
Japonský premiér Jošihide Suga se dnes stal prvním světovým lídrem, který...

Prezident USA po setkání prohlásil, že si se Sugou potvrdili vzájemnou neochvějnou podporu americko-japonského spojenectví. Prohlásil rovněž, že Japonsko a USA budou společně čelit výzvám Číny. Spolupracovat chtějí také ohledně vývoje v oblasti Jihočínského a Východočínského moře, či co se týče Severní Koreje.

Obě země hodlají rovněž společně pracovat na vývoji pokročilých technologií, jakými je například umělá inteligence, kvantové počítače, mobilní sítě 5G, či genomika. Společné úsilí chtějí vyvinout rovněž v boji proti změnám klimatu, řekl Biden.

Japonský premiér prohlásil, že s Bidenem probírali dopady jednání Číny v indo-pacifickém regionu. Hovořili rovněž o problematice Tchaj-wanu a dění v západočínské provincii Sin-ťiang. USA a Japonsko se podle něj utvrdily v tom, že je důležité udržet mír a stabilitu v Tchajwanském průlivu.

Suga rovněž prohlásil, že jej „mimořádně povzbudilo“, když Biden nedávno odsoudil vlnu domácích útoků vůči Američanům asijského původu. Prezident USA rovněž údajně vyjádřil podporu odhodlání Japonska uspořádat letos v létě olympijské hry v Tokiu, které byly odloženy z loňského roku kvůli pandemii covidu-19.

Japonský premiér po příletu do Washingtonu nejprve položil věnce na nedalekém národním hřbitově v Arlingtonu a následně se před jednáním s Bidenem setkal s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. „Právě nyní musí být japonsko-americká aliance silná,“ řekl Suga při setkání s viceprezidentkou a zmínil „širokou škálu výzev“. Harrisová uvedla, že spolu budou diskutovat o „našich společných závazcích v indo-pacifickém regionu“.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti
Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti

Zdravé tuky nebo-li Omega-3 jsou klíčové pro správný vývoj a funkci nervové soustavy. Většina lidí jich ale ve svém jídelníčku nepřijímá dostatek....