Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Mírový plán Číny by mohl ukončit konflikt na Ukrajině, řekl Putin

Svět

  7:59aktualizováno  20:32
Ruský prezident Vladimir Putin se v úterý v Kremlu opět setkal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Jejich formální jednání se týkalo ruské invaze na Ukrajině a ekonomické spolupráce. Šéf Kremlu uvedl, že čínský mírový plán by mohl být základem urovnání konfliktu na Ukrajině.

Podle Putina se čínský mírový plán „shoduje s ruskými přístupy a může být vzat jako základ pro mírové urovnání na Ukrajině, až na to budou Západ a Kyjev připraveny,“. Šéf Kremlu uvedl, že se svým čínským protějškem o plánu dlouze debatoval.

Šéf Kremlu ale současně dodal, že dosud nevidí ochotu Západu a Kyjeva jednat v tomto směru. Západ chce podle něj bojovat „až do posledního Ukrajince“.

„Veřejně i diplomatickou cestou jsme Číně sdělili náš mírový návrh a vyzvali ji, aby se připojila. Čekáme na odpověď,“ řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dodal, že dosud nemá žádné podrobnosti ohledně možného telefonického rozhovoru s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem, o němž spekulovala média.

Zelenskyj v reakci už dříve uvedl, že by Kyjev měl s Pekingem na mírovém plánu spolupracovat, a zároveň upozornil, že s některými body nesouhlasí. Ukrajina žádá úplně stažení ruských vojsk z Ukrajiny.

Peking v den výročí invaze na Ukrajinu 24. února představil dvanáctibodový plán ukončení války. Mimo jiné v něm vybídl, aby se obě země zdržely útoků na civilní obyvatelstvo, vyzval ke zřízení humanitárních koridorů, ale i k ukončení západních sankcí proti Rusku. Zároveň se přihlásil k principu „svrchovanosti, nezávislosti a územní celistvosti všech zemí“.

Si označil čínský postoj za nestranný. „Chtěl bych zdůraznit ohledně ukrajinského urovnání, že se trvale řídíme principy Charty OSN a zastáváme objektivní a nestranný postoj,“ prohlásil čínský prezident. Čína se podle něj snaží aktivně pomáhat tomu, aby obě znepřátelené strany uzavřely příměří a začaly spolu jednat. Podle listu The New York Times vyjádření čínského prezidenta, který je v souladu s dlouhodobou oficiální politikou Pekingu naznačuje, že nedošlo k žádnému zásadnímu posunu ohledně čínského mírového plánu pro Ukrajinu.

Oba vůdci podle tiskových agentur vydali společné prohlášení proti „všem jednostranným sankcím“ vyhlášeným s opomenutím Rady bezpečnosti OSN, kde Rusko i Čína patří mezi pět stálých členů s právem veta. Vyzvali také Spojené státy, aby přestaly rozvracet globální strategickou stabilitu, a varovali před zhoršováním krize na Ukrajině a jejím přechodem do „nekontrolovatelné fáze“.

Obě strany v společném prohlášení uvedly, že nejsou ve „vojensko-politické alianci“ podobné těm ustanoveným během studené války. Jejich vztahy neutváří „blok, nemají konfrontační povahu a nejsou namířeny proti třetím zemím“.

Sepsání 14 dohod

Úterní setkání, které následuje po pondělní neformální schůzce, zahájila oficiální ceremonie. „Putin a Si Ťin-pching se pozdravili. Orchestr zahrál hymny Ruska a Číny. Přítomni byli také členové delegací obou zemí,“ napsala ruská státní agentura TASS. Návštěva čínského prezidenta v Moskvě v úterý pokračuje druhým dnem, ve středu čínský vůdce svou diplomatickou cestu zakončí.

Lídři Číny a Ruska podepsali během státní návštěvy 14 dohod, uvádí seznam zveřejněný Kremlem. Patří mezi ně mimo jiné dohoda o společné produkci televizních programů, zvýšená spolupráce na základním vědeckém výzkumu a výměny mezi mediálními orgány a státními společnostmi pro atomovou energii.

Rusko v úterý oznámilo, že hodlá zvýšit export plynu do Číny a dodat jí do roku 2030 nejméně 98 miliard metrů krychlových zemního plynu plus 100 milionů tun zkapalněného plynu. Ruská plynárenská společnost Gazprom dnes uvedla, že v pondělí dodala do Číny plynovodem Síla Sibiře rekordní objem plynu za den, množství ale neupřesnila.

Si Ťin-pching se v úterý dopoledne setkal s ruským premiérem Michailem Mišustinem a řekl, že pozval šéfa Kremlu v letošním roce do Číny. Vyzval předsedu ruské vlády, aby také on navštívil Peking a navázal úzké vztahy s novým čínským premiérem Li Čchiangem. Mišustin pozvání přijal.

Pondělní jednání obou státníků mezi čtyřma očima trvalo čtyři a půl hodiny. Ruský prezident před ním vyzdvihl Siův „vyvážený“ postoj k Ukrajině a uvedl, že se seznámil s návrhy, které Čína minulý měsíc představila s cílem dosáhnout ukončení bojů. Rusko Ukrajinu napadlo loni v únoru, Kyjev má při své obraně podporu západních zemí. Obě strany označily Siovu cestu do Moskvy za příležitost k prohloubení deklarovaného „přátelství bez hranic“.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v úterý řekl, že státníci během pondělní schůzky projednali čínský plán na ukončení války na Ukrajině. Detaily neposkytl. „Nebudu to hodnotit, počkáme si na prohlášení (vůdců) pro média,“ uvedl kremelský mluvčí.

Podle agentury AP Siova návštěva posílá silný vzkaz Západu, že úsilí o izolaci Ruska kvůli válce proti Ukrajině neuspělo. Cesta čínského prezidenta také představuje povzbuzení pro Putina jen několik dní poté, co na něj Mezinárodní trestní soud vydal zatykač kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území.

Věříte, že čínský mírový plán může zastavit válku na Ukrajině?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00úterý 28. března 2023. Anketa je uzavřena.

NE4834
ANO678

Zatímco se Čína snaží vystupovat jako potenciální mírotvorce v konfliktu vyvolaném Ruskem na Ukrajině, Siova návštěva také zdůraznila stále užší vztahy mezi Moskvou a Pekingem, poznamenala agentura Reuters. Zároveň upozornila, že s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským možná bude Si Ťin-pching hovořit pouze telefonicky. „Čekáme na potvrzení (telefonátu),“ řekla ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková italskému listu Corriere della Sera. „Byl by to důležitý krok. Mají si co říct,“ dodala.

Kišida v Kyjevě, ruské bombardéry u Japonska

Zatímco Putin hostí čínského prezidenta, do Kyjeva v úterý zamířil na neohlášenou návštěvu japonský premiér Fumio Kišida. Na Ukrajinu přijel vlakem z polského příhraničního města Przemyślu. Rusko ve stejné době oznámilo, že dva jeho strategické bombardéry Tu-95MS uskutečnily přelet nad mezinárodními vodami Japonského moře.

„Chce vyjádřit podporu a respekt k odvaze a vytrvalosti Ukrajinců, kteří pod jeho vedením brání svůj domov, stejně tak jako solidaritu a neutuchající podporu pro Ukrajinu ze strany Japonska a G7,“ uvedla ke Kišidově návštěvě japonská diplomacie. Premiér podle ní rovněž „absolutně“ odmítne ruskou invazi a agresi a „potvrdí svůj závazek bránit mezinárodní pořádek“.

Před setkáním s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským zavítal Kišida do nedaleké Buči, jejíž obyvatelé loni na jaře zažili během ruské okupace teror ze strany ruských vojáků. „Celý svět byl šokován smrtí Ukrajinců v Buči. Jménem japonského lidu bych rád vyjádřil upřímnou soustrast a soucit s těmi, kteří přišli o život a trpěli v důsledku těchto brutálních akcí,“ citovala Kišidu stanice NHK.

Zelenskyj po setkání s Kišidou uvedl, že se prostřednictvím videospojení na Kišidovo pozvání zúčastní summitu skupiny G7, který se v květnu uskuteční v Hirošimě. Japonsko aktuálně tomuto uskupení velkých světových ekonomik předsedá. Zelenskyj označil Kišidu za „dlouhodobého přítele Ukrajiny“ a „mocného obhájce mezinárodního řádu“

Japonský premiér po jednání oznámil, že Japonsko poskytne napadené zemi balík pomoci za 30 milionů dolarů (663 milionů korun). Jeho součástí nebudou smrtící zbraně, uvedla agentura Kjódó.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!