Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Japonský premiér: Ubližovali jsme nevinným. Historie je krutá, klaním se mrtvým

Projev premiéra Abeho. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Projev premiéra Abeho. | foto: ČTK

TOKIO Japonský premiér Šinzó Abe vyjádřil hluboký zármutek nad všemi oběťmi druhé světové války. Svá slova pronesl u příležitosti 70. výročí bezpodmínečné kapitulace Japonska. Projev předsedy vlády bedlivě sledovaly zejména sousední země jako Čína a Jižní Korea, které trpěly pod japonskou okupací.

Ve své řeči vysílané živě v televizi Abe uznal, že Japonsko ve válce způsobilo „nezměrné škody a utrpení“ nevinným lidem. „U příležitosti 70. výročí války bych se rád hluboce poklonil duším všech, kteří zahynuli doma i v cizině. Chtěl bych vyjádřit hluboký zármutek a upřímnou soustrast,“ prohlásil Abe.

Japonský premiér v projevu zmínil omluvy, které Tokio v minulosti za své kroky vyjádřilo, nicméně sám se oficiálně neomluvil. Zdůraznil touhu Japonska posunout se kupředu s tím, že „poučení z minulosti zůstane hluboko v našich srdcích“.

Japonsko by podle Abeho mělo čelit své historii zpříma, budoucí generace by ale již neměly v omluvách pokračovat. „Historie je krutá. To, co se stalo, nelze odčinit,“ uvedl premiér. Slíbil přitom, že Japonsko už „nikdy nepovede žádnou válku“.

Japonský císař Hirohito vyhlásil kapitulaci země před 70 lety, 15. srpna 1945. Přiměly jej k tomu až děsivé následky amerických jaderných bomb svržených na Hirošimu a Nagasaki. 

Zkáza. Snímek zachycuje prefekturální palác v Hirošimě, dnes známý také jako...
Generál Macui Iwane triumfálně vjíždí do Nankingu

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!