Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Nejezděte, hrozí vám vězení, vzkazují Jihoafričané Putinovi kvůli zatykači

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa a ruský prezident Vladimir Putin se účastní prvního plenárního zasedání v rámci summitu Rusko-Afrika 2019 v parku vědy a umění Sirius v ruském Soči. (24. října 2019) foto: Profimedia.cz

Jihoafrická republika (JAR) přesvědčuje ruského prezidenta Vladimira Putina, aby se osobně neúčastnil srpnového summitu zemí BRICS. Mezinárodní trestní soud v Haagu (ICC) vydal v březnu na Putina mezinárodní zatykač a obvinil jej z válečných zločinů na Ukrajině. JAR je členem ICC, a pokud by Putin do země přijel, museli by ho zatknout. Kreml zatím cestu do JAR nepotvrdil.
  21:24

„Jihoafrická vláda a její ruské protějšky vedou jednání na vysoké úrovni, která by mohla vést k tomu, že se prezident Vladimir Putin vyhne cestě do Jihoafrické republiky,“ informoval v neděli jihoafrický list Sunday Times.

„Nemáme žádnou jinou možnost než Putina zatknout. Pokud sem přijede, budeme nuceni ho zadržet,“ cituje dál deník The Kyiv Independent jednoho z úředníků.

JAR patří mezi více než 120 států, které mají povinnost zadržet po vstupu na své území každého, na koho byl vydán zatykač Mezinárodního trestního soudu (ICC).

V souvislosti s řešením tohoto problému Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa minulý týden oznámil, že země chce vystoupit z ICC. O den později Jihoafrická republika předchozí tvrzení označila za chybu v komunikaci a prohlásila, že z ICC nevystoupí.

JAR má s Ruskem, tradičním spojencem Afrického národního kongresu (ANC), dlouhodobě blízké vztahy. K ruské invazi na Ukrajinu zaujal Johannesburg neutrální stanovisko a odmítl výzvy Západu, aby odsoudil kroky Moskvy.

Podle agentury TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov minulý týden řekl, že ruský prezident byl pozván k účasti na summitu, ale dodal, že rozhodnutí o jeho účasti bude učiněno „blíže k datu konání akce“.

Putin se v JAR má v srpnu zúčastnit summitu BRICS, jehož členy jsou kromě JAR a Ruska také Čína, Indie a Brazílie. Od zahájení ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru navštívil ruský prezident jen osm zemí, přičemž žádná z nich nepatří pod jurisdikci ICC.

Autoři: ,

Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!
Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!

Pleť bez vrásek, pevné nehty a vlasy plné života – to je snad sen všech žen. Mořský kolagen collalloc slibuje tyto výhody a mnoho dalších. Ale je...