9. září 2019 13:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Jde o ukrajinská území.‘ EU neuzná výsledky ruských komunálních voleb Krymu

Šéfka diplomacie EU Frederica Mogheriniová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéfka diplomacie EU Frederica Mogheriniová. | foto: Reuters

BRUSEL Evropská unie neuzná výsledky nedělních ruských obecních voleb na Krymu. Evropská unie totiž ruskou anexi ukrajinského poloostrova pokládá za nelegální. Podle agentury Reuters to v pondělí uvedla mluvčí šéfky unijní diplomacie Frederiky Mogheriniové.

„Nikdo, kdo byl zvolený na Krymském poloostrově a prohlašuje o sobě, že zastupuje obyvatelstvo Krymu a Sevastopolu, nebude uznáván jako reprezentant těchto území, která jsou ukrajinská,“ uvedla mluvčí v prohlášení.

Evropská unie neuznává ruskou anexi ukrajinského poloostrova z roku 2014. Svůj přístup dává najevo také sankčními opatřeními. Mluvčí zopakovala, že EU dál podporuje územní celistvost a suverenitu Ukrajiny a odsuzuje porušování mezinárodního práva.

V Rusku se v neděli konalo přes 5000 voleb nejrůznějších úrovní, v nichž voliči rozhodovali o obsazení republikových, oblastních, krajských a městských správních orgánů.

ČTK