Pátek 6. prosince 2024, svátek má Mikuláš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jde o všechno, říká v souvislosti s Řeckem Joschka Fischer

Evropa

  14:32
Německá média v posledních dnech mají stále jedno hlavní téma: Řecko. V dnešní trafice ponechám stranou aktuální peripetie řeckého ekonomického utrpení a zaměřím se raději na to, jak celou věc vnímají Němci. Situaci si ale zjednoduším tím, že vyberu pouze jeden příspěvek. K příčinám krize se v Německu vyjadřuje kdekdo. Do debaty se nyní zapojil i bývalý ministr zahraničí a někdejší předseda Zelených Joschka Fischer.

Joschka Fischer na starším snímku foto: Archiv LN

Příspěvěk v sousední zemi velmi respektovaného muže se objevil na webu deníku Süddeutsche Zeitung. Vyberu z něj pouze některé teze. Již z názvu článku (Es geht um alles – Jde o všechno) je patrné, že Fischer považuje nynější situaci za mimořádně vážnou. Kritizuje přitom, že chování EU ovlivňuje mimo jiné nedostatek rozhodnosti, nebo nacionální egoismus.


Fischer se ptá, proč EU ve spolupráci řeckou vládou dosud nezačala řešit tamní stukturální problémy. Podle něj je každému jasné, že se Řecko neobejde bez oddlužení. Otázkou prý je pouze to, zda se bude jednat o kontrolovaný, nebo chaotický proces. Zejména druhou možnost považuje Fischer za zvláště nebezpečnou.

"Na co šéfové vlády eurozóny čekají?" ptá se Fischer. Finanční krize je podle něj politickou krizí z toho důvodu, že se šéfové vlád EU nejsou schopní rozhodnout pro nutná opatření. To má údajně vnitropolitické důvody. Požadovat spoluúčast soukromých bank na záchraně Řecka považuje Fischer za správné, málo smyslu však podle něj dává ve chvíli, kdyby to vedlo k další krizi finančního systému.


Fischer hovoří o dvou variantách. Když převládne snaha udržet euro, potom musí rychle následovat cesta směrem k politické Unii, nebo může být také euro a politická integrace odepsána. Fischer přitom evidetně variantu číslo dva považuje za katastrofu. Podle něj by se tím ztratilo vše, čeho bylo během půl století v rámci evropské integrace dosaženo. "Budeme potřebovat více a nikoliv méně Evropy," píše Fischer. "My Evropané bychom neměli přes všechny krize a neschopnost jednat zapomenout, jak důležitá je existence a budoucnost EU," uzavírá.PŮVODNÍ ČLÁNEK ZDE