Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Fico políbil sekretářku. Jak aféra Nečas - Nagyová, myslí si Slováci

Slovensko

  22:40
Na cestě slovenského premiéra Roberta Fica na prezidentský post se objevují první trny. Více než přátelské políbení asistentky Jany Halászové na rozloučenou vidí Slováci jako opakování aféry Nečas - Nagyová.

Slovenský premiér Robert Fico (vlevo) a jeho český protějšek Petr Nečas v brněnské vile Tugendhat, kde byli hosty pořadu České televize Otázky Václava Moravce. foto: ČTK

Slovensko je v mnoha směrech podobně liberální zemí, jakou je Česko. I kdyby to, co slovenský deník Plus jednoho dne nafotil, skutečně bylo důkazem nevěry (což tak úplně není), na premiérské popularitě Roberta Fica a jeho strany Směr by se to asi nepodepsalo. "Volby prezidenta jsou však jiné a na hlavu státu jsou kladeny v jistém slova smyslu vyšší morální nároky než na předsedu vlády", upozorňuje slovenský politolog Grigorij Mesežnikov.

ČTĚTE TAKÉ:

Robertu Ficovi však musel po zveřejnění poměrně kompromitujících fotek zasvítit varovný vykřičník při pomyšlení na osud jeho ještě donedávna českého protějšku Petra Nečase.

Je tu i jistá podobnost, která spojuje Janu Halászovou s Janou Nagyovou, jež dokázala zcela zlikvidovat dvacetiletou Nečasovu politickou kariéru. Halászová přišla s Ficem na Úřad vlády ze stranických struktur, podobně jako Nagyová s Nečasem.

Druhým, pro slovenského premiéra nebezpečnějším společným problémem je otázka příjmů jeho spolupracovnice. U Nagyové se po Nečasově pádu ukázalo, že oproti svým předchůdcům a předchůdkyním si vydělala ve funkci o několik milionů více. Člověkem, který se o tyto miliony Nagyové postaral, nebyl nikdo jiný než Nečas. A jeho zdůvodnění, že šéfka jeho sekretariátu "dřela jak kůň", vejde do dějin. Slovenský deník SME to ostatně komentoval: "Část vysokých odměn, které Nečas rozdával na Úřadu vlády, tekla do jeho budoucí domácnosti".

Směšný příběh? Ne tak docela

To však podle všeho zatím není Ficův případ. Ale příjmy sedmadvacetileté Halázsové Úřad vlády pod zdůvodněním, že nejde o vedoucí pracovnici, drží v tajnosti. Nové Audi A4 a podle slovenského tisku bez hypotéky koupený byt v drahé bratislavské novostavbě se však dají jen těžko pořídit z platu asistentky, byť premiéra. Jeden velmi zásadní rozdíl tu je.

"Není možné si představit, že by slečna Halászová premiéra nějakým způsobem ovlivňovala, či dokonce za něj rozhodovala, tak jako se to stalo u Nečase", uvádí Mesežnikov.

Zcela jiná je i Ficova pozice uvnitř strany. Přestože i ve Směru existuje několik křídel, mluví se o různých hráčích v zákulisí, zůstává Fico zcela dominantní osobností strany. I v případě, že by se rozhodl na prezidenta kandidovat (a velmi pravděpodobně by za dnešní konstelace kandidátů i přes "milostný" skandál vyhrál), se dá očekávat, že vedení Směru by převzal někdo ze skupiny jeho přátel.

"Nejvíce se mluví o ministru vnitra Robertu Kaliňákovi", uvádí Mesežnikov. To je však daleká budoucnost. Ficův úřad se zatím snaží skandál kolem vyfoceného polibku zaretušovat. Podařilo se alespoň to, že kauza nepronikla do televizí a řeší ji jen méně vlivný tisk. Je však zřejmě jen otázka, dokdy premiérův úřad vystačí s větou: "Jde o směšný příběh, v kterém není nic, co by stálo za komentář".

Autoři: