19. července 2013 15:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Je jich čím dál víc. Austrálie pošle uprchlíky na Papuu-Novou Guineu

Papua-Nová Guinea (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papua-Nová Guinea (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

CANBERRA Australský premiér Kevin Rudd prohlásil, že všichni uprchlíci, kteří připlují do Austrálie na lodi, budou přesídleni do ostrovního státu Papua-Nová Guinea v jižním Pacifiku.

Cílem tohoto radikálního opatření je podle australské vlády odradit rostoucí počet žadatelů o azyl, kteří cestují do Austrálie na chatrných rybářských člunech, od nebezpečné plavby. Rudd a ministerský předseda Papuy-Nové Guineje Peter O'Neill podepsali ve východoaustralském přístavu Brisbane dohodu, která umožní deportovat běžence na zmíněný ostrov.

"Od nynějška jakýkoli žadatel o azyl, který dorazí do Austrálie na lodi, nebude mít šanci usadit se v Austrálii jako uprchlík," řekl Rudd novinářům. Běženci mířící do Austrálie pocházejí převážně z chudých, válkou zmítaných asijských zemí a cestují přes Indonésii a Malajsii. Jejich stoupající příliv je zásadním politickým problémem pro Ruddovu Australskou labouristickou stranu, které hrozí vysoká porážka ve volbách, jež by se měly uskutečnit během několika následujících měsíců.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle ministra pro přistěhovalectví Tonyho Burkea má opatření vejít v platnost dnes. Imigranti budou na posouzení své žádosti o azyl čekat v uprchlických táborech v Austrálii, v Papui Nové-Guineji a v Nauru. Těm, jejichž žádost bude schválena, pomůže Austrálie usadit se na Papui, kde žije sedm milionů lidí z množství různých kmenů hovořících 800 rozmanitými jazyky.

Letos přicestovalo do Austrálie již 15.728 běženců a je tak pravděpodobné, že jejich množství převýší loňský počet 17.202. Minulý rok představovali většinu (jednu sedminu) žadatelů o azyl Íránci. Indonésie dnes oznámila, že přestane vydávat víza Íráncům při příjezdu na hranice, aby zbrzdila proud íránských občanů mířících do Austrálie.

Na přistěhovalecké vlně do Austrálie se podílejí značnou měrou dále Afghánistán, Srí Lanka, Pákistán, Vietnam, Irák, Bangladéš a Barma. Premiér Papuy-Nové Guineje nestanovil žádný limit, kolik azylantů je jeho země ochotna přijmout, napsala agentura AP.

Běženci na lodích budou muset na Papuu.

Běženci na lodích budou muset na Papuu.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
MANUFACTURING ENGINEER – JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 400 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz