4. listopadu 2017 12:03, aktualizováno  17:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Je načase se sjednotit.‘ Katalánský expremiér Puigdemont vyzval k vytvoření koalice

Designovaný katalánský premiér Puigdemont během proslovu v Barceloně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Designovaný katalánský premiér Puigdemont během proslovu v Barceloně | foto: Reuters

BRUSEL/BARCELONA Sesazený katalánský premiér Carles Puigdemont v sobotu vyzval katalánské separatistické strany k vytvoření volební koalice. Jejím cílem v předčasných katalánských volbách má být osvobození politických vězňů a vytvoření katalánské republiky, napsal na twitteru politik obviněný ze vzpoury.

„Nadešla chvíle, kdy by se všichni demokraté měli sjednotit. Za Katalánsko, za svobodu politických vězňů a za republiku,“ uvedl Puigdemont, který stejně jako čtyři bývalí ministři pobývá v Belgii od chvíle, kdy Madrid kvůli snaze separatistického vedení regionu vyhlásit nezávislost začal přebírat kontrolu nad katalánskými úřady.

04.listopadu 2017 v 10:56, příspěvek archivován: 04.listopadu 2017 v 12:10

És el moment que tots els demòcrates s'uneixin. Per Catalunya, per la llibertat dels #presospolitics i la República https://t.co/W4WDeUIB43 https://t.co/FwbnA2wMQE

Za politické vězně označuje Puigdemont osm katalánských exministrů, které ve čtvrtek poslal španělský soud do vazby kvůli obviněním souvisejícím s vyhlášením nezávislosti, které odporuje španělské ústavě. Sám expremiér nyní čeká, jak se zachovají belgické úřady po páteční žádosti o jeho zatčení. Belgická prokuratura hodlá v sobotu či v neděli předat evropský zatykač soudu, který má rozhodnout o případném politikově zatčení. Jeho právník oznámil, že je připraven se odvolat.

„Jsme připraveni plně spolupracovat s belgickou justicí v návaznosti na vydání evropského zatykače Španělskem,“ uvedl Puigdemont v dalším dnešním tweetu. Jeho právník přitom již v pátek oznámil, že proti případnému soudnímu rozhodnutí o vydání do Španělska se hodlá odvolat.

Puigdemontova Demokratická evropská strana Katalánska (PDeCAT) vytvořila před minulými volbami s Republikánskou levicí Katalánska (ERC) koalici Společně pro ano (JXSí), která získala výrazně nejvyšší počet křesel v parlamentu a s podporou poslanců separatistické krajní levice měla dost hlasů k jednostrannému vyhlášení nezávislosti, které Madrid přimělo převzít správu nad regionem.

Protestující drží banner u španělského Nejvyššího soudu.
Lidé protestují na náměstí Sant Jaume v Barceloně.

Politici PDeCAT se již v průběhu týdne pro opětovné uzavření koalice vyslovili, sesazený vicepremiér a lídr ERC Oriol Junqueras se však vyjádřil rezervovaně. Jeho strana má podle průzkumů velkou šanci s náskokem vyhrát volby, kdežto preference Puigdemontova uskupení jsou ani ne poloviční. Poměr voličů stran hájících jednotu se Španělskem a separatistů je přibližně vyrovnaný.

Vedení ERC však po sobotním mimořádném jednání uvedlo, že strana se nehodlá účastnit voleb, pokud budou nelegitimní a nedemokratické. „První důkaz o tom, že jsou (španělští politici) demokraty, by měli dát propuštěním politických vězňů,“ vzkázala do Madridu tajemnice strany Marta Roviraová. Na otázku, zda ERC bude v případě volební účasti součástí koalice, odmítla odpovědět.

Katalánské strany musí své kandidátky podat do příštího týdne, volby se budou konat 21. prosince.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz