Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

‚Je nevinný, máme nové důkazy‘. Otec pilota, který úmyslně navedl stroj do hor, odmítá oficiální verzi

Svět

  18:34aktualizováno  20:36
BERLÍN/PRAHA - Po dvou letech mlčení se rodina Adrease Lubitze ozvala. Otec sebevražedného pilota, který 24. března 2015 navedl let Germanwings 9525 úmyslně do Alp a zabil všech 150 lidí na palubě, odmítá oficiální závěry vyšetřování. Podle nich se jejich syn, sužovaný psychickými problémy, zamkl sám v kokpitu a nastavil autopilota na velmi malou výšku.

Andreas Lubitz podle vyšetřovatelů může za zřícení letu Germanwings. foto: Lidovky.cz

Günter Lubitz poslal německým médiím v úterý prohlášení, v které odmítá vinu svého syna Andrease. Důkazy o tom, že se podle něj všechno odehrálo jinak, než tvrdí mezinárodní tým vyšetřovatelů, předloží v pátek na tiskové konferenci. Ta začne v 10.40 dopoledne, přesně na druhé výročí zřícení letu Germanwings 9525.

Havarovaný airbus se při nárazu roztříštil.

„Až dosud všichni věřili teorii, že kopilot, který se dlouho potýkal s depresemi, úmyslně navedl letadlo do hor. A že svůj čin plánoval. My jsme přesvědčení, že to není pravda,“ napsal Lubitz v prohlášení.

Zatím není jasné, jaké důkazy chce Lubitz v pátek předložit. Spolupracuje však s leteckým žurnalistou, který v minulosti psal o vyšetřování toxických výparů na palubách komerčních letadel.

Let Germanwings 9525 z Barcelony do Düsseldorfu se po 10. hodině ráno odmlčel a později začal klesat. Němečtí a francouzští vyšetřovatelé zjistili, že 27letý Andreas Lubitz se po odchodu kapitána na toaletu zamknul v kokpitu a nastavil autopilota na výšku 96 stop - takže navedl letoun k sestupu do země. Lubitz totiž kvůli psychickým problémům chtěl spáchat sebevraždu.

Po nárazu v oblasti francouzských Alp zemřelo všech 150 lidí na palubě - včetně 16 německých školáků, kteří byli na výměnném pobytu ve Španělsku či sedmiměsíčního kojence.

Ze záznamu z kokpitu je jasně slyšet, jak kapitán Patrick Sondenheimer křičí a buší na dveře, později je slyšet, jak se do kokpitu dobývá. Kopilot Lubitz na záznamu mlčí, je ale slyšet jeho dech.

Lubitz se s depresí potýkal dlouhodobě, v roce 2008 musel dokonce kvůli tomu na pokyn lékařů přerušit letecký výcvik. Několik měsíců před tragickým letem chodil k lékařům kvůli problémům s viděním, které však byly podle lékařů jen psychologické. Podle vyšetřovatelů se Lubitz domníval, že kvůli tomu přijde o milovanou práci.

Fakt, že Lubitz senior pořádá tiskovou konferenci na výročí tragického letu, odsoudilo mnoho příbuzných obětí. Považují to za necitlivé a neuctivé. „Naplánovat něco podobného na chvíli, kdy budeme vzpomínat na ty, které jsme ztratili, je pro nás traumatické,“ řekla deníku Bild Marlies Weiergräberová, která přišla o bratra a neteř.

Oblečení cestujících a úlomky letadla shromážděné na místě dopadu.

„Jeho rodiče nerozeznali, že má problém, a nechali ho dál létat. Nyní potřebují pomoc, protože popírají fakta. Snaží se nás provokovat?“ ptal se Klaus Radner, který přišel o dceru, jejího partnera a jejich dítě. „První katastrofou pro nás bylo, že jsme při tragédii přišli o naše milované. Druhou katastrofou bylo, že to někdo udělal úmyslně. Třetí katastrofou je chování Lubitzových rodičů a tahle tisková konference.“

Ve francouzských Alpách uctili památku 150 obětí katastrofy letadla německé...
Dvojice francouzských záchranářů mezi úlomky zříceného stroje společnosti...

Lubitzova rodina dosud mlčela, jen na první výročí zveřejnila v novinách vzpomínku na jejich syna. Na přiloženém snímku se Lubitz usmíval, ve vzpomínce se vůbec nemluvilo o ostatních obětech.

„Udělat tiskovku na přesné výročí pádu je nezodpovědné. Z pohledu obětí je to špatné a zřejmě to pro ně bude traumatizující,“ řekl právník Elmar Giemulla, který zastupuje několik rodin obětí.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!