Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
1. srpna 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Je potřeba bez okolků vyměnit staré generály, říká zakladatel ukrajinského praporu Azov

Andrij Bileckij založil loni prapor Azov a byl zvolen do parlamentu. Proslul... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrij Bileckij založil loni prapor Azov a byl zvolen do parlamentu. Proslul... | foto: Petra Procházková / Repro LN

KYJEV/PRAHA Ve výzbroji máme staré krámy a naši generálové vyvážejí nejmodernější zbraně do Afriky,“ povzdechl si v rozhovoru pro LN Andrij Bileckij, velitel ukrajinského dobrovolnického praporu Azov, poslanec ukrajinského parlamentu a také muž, kterého obviňují z používání nacistických symbolů, šíření rasistických nálad a idejí nacionálního šovinismu. Rozhovor poskytl na jedné ze základen praporu na azovském pobřeží u města Ma riupol. „Ale i Napoleon říkal, že duch správného vojáka k jeho fyzické síle má být tři ku jedné. Proto vyhrajeme,“ tvrdí Bileckij.

LN: Váš prapor Azov patří do struktury ozbrojených sil Ukrajiny. Znamená to, že se bezpodmínečně podřizujete nejvyššímu velení, i když vaše politické názory ne zcela korespondují s názory prezidentského týmu?
Ano, prezident Porošenko je vrchním velitelem ukrajinských ozbrojených sil, tedy i mým nejvyšším velitelem. Chtěl bych podtrhnout, že Azov je součástí ukrajinských ozbrojených sil se vším všudy – tedy včetně té naší neustále diskutované symboliky.

LN: Jak vycházíte s generalitou?
Bohužel to jsou lidé staré školy. Druhý problém je, že generálů máme zbytečně moc. Představte si, že Ukrajina měla do Majdanu oficiálně 200 tisíc vojáků. A430generálů. Většina z nich jsou lidé kolem šedesátky. Jejich nejlepší přátelé jsou na opačné straně, v nepřátelské armádě. Mnoho z nich má na důstojnických pozicích v ruské armádě i příbuzné! Dnes už by bylo možné pomalu začít tyto kádry měnit. Ale prezident otálí.

LN: Možná se pan prezident Porošenko snaží ze všech sil být prezidentem všech, i těch ukrajinských občanů, kteří sympatizují s Ruskem…
Víte, kdo ty sympatie vyvolal? Ruská televize a ruské peníze. V jednu chvíli se k tomu přidala zrada místních elit a bylo hotovo. Tyto síly málem přivedly svět k Orwellově vizi z románu 1984. Prezident se snaží sedět na dvou židlích. Jenže jedna ta židle se mu chce vysmeknout a utéct.

Dobrovolníci. Bojovníci Azovu, vlevo Gruzín Zaza, vedle něj ideolog Roman...
Žena se snaží zabránit vlastním tělem autu, které předjíždí frontu.

LN: Sehrálo roli i to, jak snadno Rusové získali Krym?
Krym byl obrovským povzbuzením pro malou část prorusky naladěných občanů. Nejdřív běhali po ulicích s klacky a najednou jim dali místo toho kalašnikovy. Jak jednou máte v ruce zbraň, těžko uděláte krok zpět. Ocitáte se za hranicí zákona a zbývá vám buď vyhrát, nebo jít do vězení. V tu chvíli jim pomohly ruské tanky.

LN: Separatistům pomáhá Rusko, vám ze zahraničí nikdo nic nedodává?
Víme, že nějaká pomoc ze zahraničí na Ukrajinu proudí, ale kde se rozplývá, netuším. Přitom Ukrajina byla hlavním kovářem v SSSR. Nehledě na to, jak je tady dnes vše rozmlácené, určitě máme dost sil na to, abychom armádu, ve které je 254 tisíc mužů, vyzbrojili. Nemusíme nic vyrábět, neuvěřitelné množství zbraní leží u nás ve skladech. Mohli bychom dostat zítra tanky T-80. Ovšem na frontě používáme tanky T-64, které jsou vyvinuté v 60. letech minulého století.

LN: Proč vám je nedají?
Byznys. Generálové v nejvyšších pozicích zodpovědní za výzbroj čekají, až bude možnost tyto drahé zbraně prodat do zahraničí a namastit si i vlastní kapsu.

LN: Odkud máte informace o skladech plných tanků?
Viděl jsem je na vlastní oči.

LN: Kdybyste je získal, změnilo by to situaci na frontě?
Doněck bychom drželi na sto procent. S Luhanskem si nejsem jist. Je možné, že bychom už své vlastní hranice měli pod kontrolou.

REPORTÁŽE PETRY PROCHÁZKOVÉ

LN: Ale nemáte. Důvodem je korupce?
Částečně korupce, částečně… neznám prezidenta, který by si chtěl vyzbrojit velmi kriticky naladěné dobrovolnické sbory těmi nejmodernějšími zbraněmi a udělat z nich bojeschopnou oporu opozičního myšlení v zemi.

LN: Jste zastáncem ukončení příměří a rychlého, tvrdého útoku na pozice separatistů?
Co je milosrdného a chytrého na hrůze, která nemá konce? Kromě toho začíná minová válka. Peklo. Nic horšího pro civilisty neexistuje. Už vidím v budoucnu obrovské množství dětí bez končetin.

LN: Často vás kritizují kvůli politickým ambicím, které vojákům nepřísluší, i kvůli příliš radikálním názorům. Vaše pověst je nevalná…
Nejsme bezúhonní. Ale stále je nutné připomínat – byli to právě dobrovolníci, kteří ve chvíli, kdy ukrajinská armáda selhala, na sebe přijali první vojenský úder na Donbasu. Když jsme viděli, jak naši výsadkáři na Krymu bez boje odevzdávají uzávěry svých samopalů, chopili jsme se zbraní.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Jan Nezmar, manažer fotbalové Slavie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....