Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

‚Je to nefér.‘ Šampionát v USA vyhrála transgender cyklistka, její vítězství vyvolalo vlnu nevole

Svět

  5:00
LOS ANGELES/ PRAHA - V atmosféře zhoršující se situace pro transgender lidi v USA, kde chce administrativa Donalda Trumpa změnit zákonnou definici o určování pohlaví, zvítězila v první polovině října ve světovém šampionátu trekových kol v Los Angeles transgender cyklistka. Její úspěch však nepřijaly dobře všechny závodnice.

Vůbec první transgender vítězka, komentovala McKinonnová své vítězství na Twitteru. foto: Twitter.com/ @RachelvMcKinnon

„Rozhodně to není fér,“ stěžovala si na Twitteru cyklistka Jennifer Wagnerová, která předminulý týden skončila na třetím místě šampionátu UCI Masters Track Cycling World pro ženy ve věku 35 až 44 let. Vítězkou šampionátu se totiž poprvé v historii stala kanadská transgender závodnice.

Přestože Rachel McKinnonová splňovala podmínky šampionátu pro výši testosteronu v krvi, vyvolalo její vítězství v Los Angeles bouři nevole. Závodnice, která se narodila jako muž, působí jako asistentka profesora filosofie na College of Charleston. Identifikuje se jako žena a je aktivistkou za práva transgender lidí.

„Vidím svůj úspěch jako širší politický moment, který umožnil velký pokrok v právech trans lidí a další se probouzejí,“ uvedla McKinnonová po závodě v rozhovoru pro média. Podle kanadského deníku National Post však její vítězství ukázalo i značnou nevraživost proti ní a dalším trangender lidem obecně. Týden od konce závodu totiž na sociálních sítích lidé stále o McKinnonové hovoří.

Wagnerová se nakonec omluvila za to, že „neúmyslně rozdmýchala vášně kolem kontroverzní situace“. Sama prý lituje, že věc komentovala pod vlivem frustrace a nebyla více pozitivní.

18.října 2018 v 16:17, příspěvek archivován: 23.října 2018 v 16:57

After having some time to reflect, I realize my twitter comments earlier this week unintentionally fanned the flames on a controversial situation, and that I regret. I made the comments out of a feeling of frustration, but they weren't productive or positive.

Mezinárodní olympijský výbor v současnosti plánuje nová pravidla pro trangender ženy na svých akcích. V roce 2015 byly olympijské směrnice upraveny a není tak již potřeba operace pro změnu pohlaví, jsou ale jasně stanovené hranice pro míru testosteronu, která musí být stabilní 12 měsíců před závody. Atleti, kteří prošli změnou ze ženy na muže, mohou závodit bez omezení.

Pro Olympijské hry v Tokiu v roce 2020 se však úroveň testosteronu bude snižovat na polovinu, přestože podle studie vedené po olympiádě v Riu v roce 2016 „nemají trangender ženy sportovní výhodu před atletkami, které se narodily jako ženy“.

Trump chce zhoršit práva trans lidí

Administrativa Donalda Trumpa ve stejné době znepokojila americké organizace na obranu práv sexuálních menšin. Deník The New York Times v pondělí informoval o záměru Bílého domu upravit definici pohlaví způsobem, který by prakticky znemožnil právní ochranu transgenderových osob. Přípravu definice podle listu zahájilo americké ministerstvo zdravotnictví.

Pohlaví nová právní úprava definuje jako nezměnitelný biologický stav určený podobou pohlavních orgánů při narození. Takové znění je v komunitách LGBT považováno za další pokus vlády prezidenta Donalda Trumpa omezit práva a ochranu transgenderových osob. Trump se již v minulosti pokusil zakázat službu těchto lidí v armádě.

Zástupci LGBT amerických organizací oznámili, že v případě schválení zákonné novely předají věc soudu. Za transgenderové osoby se označuje asi sedm desetin procenta Američanů. Za vlády prezidenta Baracka Obamy byli tito lidé zákonem chráněni, což vyvolávalo protesty konzervativních náboženských spolků.

Autoři: ,