13. prosince 2017 22:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Je třeba dospět k dohodě. Zmocněnec OSN naléhá na Rusko, aby zasáhlo do syrských rozhovorů

Staffan de Mistura v Ženevě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Staffan de Mistura v Ženevě. | foto: Reuters

ŽENEVA Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura ve středu vyzval Rusko, aby přesvědčilo syrskou vládu, že je třeba dospět k mírové dohodě a ukončit téměř sedmiletou válku. De Mistura poskytl rozhovor švýcarské televizi RTS a řekl v něm také, že syrská opozice je ochotná jednat přímo se zástupci vlády, avšak vládní delegace to odmítá.

 V Ženevě se koná osmé kolo rozhovorů o Sýrii, v nichž de Mistura funguje jako prostředník mezi oběma stranami. Zmocněnec OSN řekl, že pokud se nepodaří válku ukončit mírovou dohodou, hrozí Sýrii rozpad. Na otázku, jak by mohl pomoci ruský prezident Vladimir Putin, odpověděl, že není času nazbyt a je třeba přesvědčit syrskou vládu, že je nezbytné jednat o nové ústavě.

De Mistura řekl, že pouze vojenské vítězství „nestačí“, jak dokazuje chaos, jenž nastal v Libyi po svržení vůdce Muammara Kaddáfího.

Rusko je spojencem syrské vlády a Putin už ohlásil vojenské vítězství. „Teď je třeba okamžitě zahájit politický proces, který zahrne všechny a který zajistí novou ústavu a nové volby,“ sdělil zmocněnec.

Osmé kolo začalo 28. listopadu a má skončit tento týden. De Mistura uspořádal od loňska sedm kol rozhovorů, ale bez úspěchu. Vládní delegace odmítá zasednout s opozicí k jednomu stolu, opozice nechce ustoupit od svého požadavku na rezignaci syrského prezidenta Bašára Asada.

Rusko spolu s Tureckem a Íránem vede oddělené rozhory, na nichž se řešily dosud spíše praktické, nikoli politické otázky. Rusko má v plánu uspořádat konferenci pro zástupce všech syrských skupin. Nazývá to kongres národního dialogu a konat se má v Soči. Opozice, která nyní jedná v Ženevě, se zatím nevyjádřila, zda do Ruska pojede. Podle ní se má jednat pod záštitou OSN.

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz