Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Je párek bez masa opravdu párek? Evropský parlament hlasuje o zákazu matoucích názvů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Brusel Evropský parlament bude ve čtvrtek hlasovat o tom, co může být považováno za párek, burger nebo řízek. Asociace farmářů navrhuje vyhlášku, která zakáže pojmenovávat vegetariánské a veganské produkty názvy, které jsou spíše asociovány s masnými výrobky. Enviromentalisté a zdravotní odborníci však tvrdí, že tento zákaz by byl krokem zpět. Návrh je součástí debaty o zemědělských reformách.

Iniciativa pochází z evropské asociace farmářů Copa-Cogeca. Farmáři tvrdí, že je třeba nastavit pravidla, aby se nemátli zákazníci. Domnívají se, že pokud produkt ve svém názvu obsahuje třeba slovo „steak”, zákazník automaticky předpokládá, že v něm je maso, píše BBC.

„Když se vás někdo zeptá, co je ve steaku, odpovíte: zvířecí bílkovina. Když se dostanete otázku, co je ve veganském steaku, pravděpodobně nebudete vědět,“ píší zemědělci. Asociace tvrdí, že markentingoví odborníci uvádějí stejná jména, protože zákazníci potom automaticky předpokládají, že kupují nutričně podobný produkt. Opak je však pravdou, uvádí ve své iniciativě.

Farmáři žádají, aby jídla jako jsou steaky, párky, burgery, řízky a podobně byla nutně vyrobena z masa. Pokud by maso neobsahovala, měla by se pojmenovat jinak. Když vyhláška projde, restaurace, obchody a výrobci by pro tyto produkty museli vymýšlet úplně nové názvy.

Evropská unie už v minulosti zakázala používat termíny jako je „sójové mléko” či „veganský sýr”, namísto toho se používá například „sójový nápoj”, či české „nemléko”. Tento zákaz platí pro všechny mléčné výrobky. Pozměňovací návrh chce vyhlášku rozšířit i na masné výrobky. „Marketing je odtržený od pravé podstaty produktů, což vede k tomu, že věci jsou úplně mimo kontrolu,” řekl mluvčí skupiny Copa-Cogeca.

Na druhé straně švédský europoslanec Jytte Guteland uvádí, že změna názvů povede pouze k zmatení zákazníků. „Bitva tohoto týdne je o iniciativě farmářů, abychom měli čím dál méně znečištění, to znamená, že je třeba jíst méně masa,” dodal europoslanec. Podobný aspekt uvedla i Evropská zdravotnická asociace, která návrh označila za „neodpovídající současnému stavu klimatu”.

Iniciativa ProVeg International, která propaguje vegetariánskou a veganskou stravu, tvrdí, že zákazníci jsou si dobře vědomi toho, co kupují a názvy produktů je nematou. „Stejně jako víme, že burákové máslo neobsahuje máslo, víme i přesně, co dostaneme, když si koupíme vegetariánský hamburger nebo párek,” řekl Alex Gromminger z ProVeg.

Pokud se vyhláška schválí, nebude platit ihned, ale o její implementaci do zákonů členských států se bude dále vyjednávat. Jistě by bylo zapotřebí vymyslet spoustu nových jmen pro vegetariánské a veganské produkty. Výsledek hlasování by měl být známý ve čtvrtek.

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Eva Burešová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

F-86 při nastřelování kulometů v noci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!