• schránka
  • Přihlásit Můj účet
Kontroverzního amerického pastora Jamieho Cootse zabil chřestýší jed. Zemřel poté, co odmítl lékařské ošetření.

Kontroverzního amerického pastora Jamieho Cootse zabil chřestýší jed. Zemřel poté, co odmítl lékařské ošetření. | foto: YoutubeReprofoto

Jed mi neublíží, kázal pastor. Rituální tanec s hady jej stál život

Svět
  •   6:00
MIDDLESBORO/PRAHA - Známý americký pastor Jamie Coots podlehl hadímu uštknutí - zemřel poté, co odmítl lékařské ošetření. Coots patřil k letniční církvi, která provozuje rituální tanec s jedovatými živočichy. Kontroverzní praxi svého hnutí, jež je už dlouho trnem v oku amerických úřadů, obhajoval Coots i v televizi. Na stanici National Geographic vystupoval v programu nazvaném Snake Salvation.

"Ty, kdo uvěří, budou provázet tato znamení: Ve jménu mém budou vyhánět démony a mluvit novými jazyky; budou brát hady do ruky, a vypijí-li něco smrtícího, nic se jim nestane; na choré budou vzkládat ruce a uzdraví je." Tak promluvil zmrtvýchvstalý Kristus ke svým učedníkům podle závěrečných veršů 16. kapitoly Evangelia podle Marka.

Dotýkat se hadů

Citované dvojverší inspirovalo vznik specifické odnože amerických letničních církví. Tato hnutí, přesně v duchu evangelikální tradice, zakládají svou věrouku na doslovném výkladu bible. Část z nich přetavila výše zmíněné verše ve specifický liturgický rituál zvaný snake-handling (česky "dotýkání se hadů"), během kterého věřící beze strachu tančí s jedovatými hady. Rituál vyvolává náboženské vytržení: tanečník věří, že jím prostupuje Duch Svatý, a v duchu Kristových slov je přesvědčený, že mu jedovatý živočich nemůže ublížit.

Rituál snake-handling provozoval už dědeček Jamieho Cootse.

Rituál snake-handling provozoval už dědeček Jamieho Cootse.

Jedním z těchto hnutí je i Full Gospel Tabernacle in Jesus Name. Církev s komplikovaným názvem sídlí v americkém státě Kentucky a má za sebou téměř stoletou tradici. V jejím čele stál právě 42letý Jamie Coots, věrný rodinné tradici: zaujal místo, které před ním zastával jeho otec a ještě předtím dědeček.

Americké úřady považují praxi snake-handlingu za nesmírně nebezpečnou, mnohé státy Unie ji postavily mimo zákon. Coots sporný rituál naopak obhajoval. Propagoval jej také v televizi, kde vystupoval v pořadu Snake Salvation (Spása hadem) vysílaném na stanici National Geographic. "Jsme jen normální lidé, kteří žijí ze dne na den a z ruky do úst jako všichni ostatní, ale věříme v to, co věříme, a také to praktikujeme," citoval Cootsovo vyjádření pro Herald-Leader server Kentucky.com. Cootsův žák Andrew Hamblin, jenž vede odnož hnutí v sousedním Tennessee, dokonce snake-handling přirovnal ke katolické eucharistii.

zdroj: www.youtube.com

Nevolejte lékaře!

Incident, který se odehrál tento víkend v sídle Cootsovy církve v kentuckém Middlesboro, však dává za pravdu spíše stanovisku úřadů. Během sobotní bohoslužby uštkl Cootse do palce pravé ruky chřestýš a pastor otravě po dvou hodinách podlehl. Lékař nejprve povolán nebyl - členové těchto hnutí odbornou péči v drtivé většině případů odmítají, neboť věří, že je před zhoubnými účinky jedu ochrání boží vůle a spoléhají na léčebný účinek modlitby. Samotného Cootse ostatně had uštkl už mnohokrát a pokaždé přežil, aniž by vyhledal pomoc doktora, svěřil se v dřívějším rozhovoru pro stanici ABC. Tentokrát takové štěstí neměl.

Jed se rozšířil během několika minut po kousnutí. "Bylo to to nejrychlejší ušknutí, jaké jsem kdy viděl," popsal Cootsův syn Cody chřestýšův útok. Dodal, že otci se téměř okamžitě udělalo špatně, a zatímco Cody hledal klíčky od auta, aby Cootse odvezl domů, ztratil jeho otec vědomí a už se neprobral. Náčelník middlesboroské policie Jeff Sharpe uvedl, že někdo mezitím zavolal sanitku, ale přijela už pozdě. Záchranáři přesvědčovali rodinu, aby je nechala odvézt Cootse do nemocnice. Marně. "Vždycky říkal: 'Neberte mě k doktorovi, kdybych byl ušknutý'. Naprosto to odporovalo jeho víře," vysvětlil Cody Coots.

Autor: msl Lidovky.cz